Blogi

🧐RahaTreeneri suur 2023. aasta kokkuvõte, uue aasta eesmärgid ja detsember

Hei hei

Pole ammu kirjutanud. Põhjus muidugi selles, et olen aega mujale planeerinud (kes instagramis mind jälgib, see teab). Lisaks tavalisele kuu ülevaatele, vaatame seekord üle terve 2023. aasta saavutused, tegutsemised ja eesmärgid.

Blogipostituse teemad:
  • Detsembri tegemised
  • 2023. aasta eesmärgid ja reaalsus
  • Mis jäi kripeldama ja millega rahul olla?
  • Mõtted portfellist ja 2024. aasta eesmärgid

Täpselt nii pikk tundub aeg, millal viimati blogipostitust kirjutasin

Detsembri tegemised

Praktika lõpp

Detsembris käisin eeskujulikult trennis, nautisin praktikal käimist ja planeerisin reisi. Mul oli hea meel, et sain enne praktikalepingu lõppemist osaleda ka team eventil, mis toimus Lätis. Seal oli väike koolitus, mis õpetas meile, kuidas esineda. Tundub ju lihtne, aga oma keha hoiaku ja käte paigal hoidmine on kohati raskem, kui tunduda võib 😀. Lisaks sellele tegime õhtul koos süüa ning ajasime Läti ja Leedu kolleegidega juttu. 

Minu praktikaleping kestis 3. jaanuarini ja kohe 5. jaanuari varahommikul startisime lennukiga Sri Lanka poole. Planeerida oli veel palju, sest teadupärast liigub aeg kiirelt. Õnneks olid suuremad asjad juba varasemalt läbi mõeldud. Otsustasime, et sõidame suurema osa ajast saarel ringi Tuk-Tukidega ja broneerime ööbimised jooksvalt. Oli ju ette teada, et see lapsega reisimine pole sama nagu kahekesi ja stressi tekitavat graafikut me ette teha ei tahtnud. Reisist lähemalt räägin juba teises blogipostituses. Seal on, mida lugeda 🙂

Ärilehe artikkel

Detsembris tuli välja ka ärilehe artikkel, kus räägin enda investeeringutest. Lühidalt on seal erinevaid küsimusi minu investeerimisstrateegia ja analüüsi kohta. Muidugi niisama juttu ka. Kui soovid täpsemalt lugeda, siis leiad artikkli SIIT. Pealkiri on muidugi väga põnev ja tähelepanelik blogilugeja juba teab, mis aktsiast jutt on.

2023. aasta eesmärgid ja reaalsus

Naljakas on neid mõtteid märtsis kirja panna, aga mis seal ikka 😀. Võtame eesmärgid ükshaaval läbi ja võrdleme reaalsusega.

Alustame eesmärkidest, mis täidetud said:

RahaTreener “Kapist välja”

Juba 2022. aastal oli see mul mõttes, aga pidasin tol hetkel seda liiga varajaseks. Nüüd sai see siis tehtud. Esinesin koos  väga inspireerivate inimestega “Mulgi RahaTarkuse õhtul” ja see oli päris suur eneseületus. Kuigi võis tunduda, et olin rahulik, siis tegelikult oli närv ikka täitsa sees. 

Olen aru saanud, et see kõik on treenitav ja iga esinemisega läheb kõik kergemaks. Mul on hea meel, et minus on seda julgust erinevaid asju ette võtta. Isegi siis, kui teadvustan endale, et ma pole selleks valmis. Samas, kas me oleme üldse kunagi millekski täielikult valmis? Mina ei usu seda.

Kapist välja tulek on andnud mulle suure tutvusringkonna, kellega  ilma varjamata suhelda ja investeerimise mõtteid jagada. Samas peab ütlema, et anonüümsusel on oma võlu. Täitsa kõigest ma avalikult enam rääkida ei saa, aga kõik ei peagi olema jagamiseks 🙂

Karjääripööre

Karjääripööre on ikka veel täies hoos. Olen rahul, et olen selle teekonna ette võtnud. Tunnen, et jätkates vanaviisi oleksin ma – õpetajana ja treenerina – sõltunud liigselt riigi poliitilistest otsustest (riik maksab õpetajatele palka ja toetab suures osas treenerite palkasid). Sellises olukorras on mõistlik teha karjääripööre võimalikult kiiresti, et ennast uuesti üles töötada. Pidevalt arenevas maailmas jõuan vajadusel veel 4x karjääripööret teha. 

Blogi kirjutamine/jätkamine

Panin endale selle eesmärgi, sest blogi kirjutamine ei ole kerge. Kirjutamine on siin veel kõige kergem osa. Lõpuks selle kogu asja söödavaks tegemine, analüüside ja uudiste läbitöötamine, visuaali loomine jne võtab tohutult aega. Mulle ei meeldi teha midagi poolikult. Just sellepärast on viimasest blogipostitusest nii palju aega möödas. Ma ei taha teha midagi lihtsalt ärategemise pärast, vaid soovin siiski kvaliteeti hoida. Samas on see äärmiselt põnev tegevus, sest nõuab veel suuremat aktsiate ja enda tegevuste analüüsi, kui ma muidu teha jõuan.

Avalik esinemine + RahaTarkuse koolitus

Mõlemad said täidetud ja RahaTarkust jagasin päris suure hulga inimestele. Väga äge oli saada tagasisidet, et minu esinemised/koolitused läksid tõesti inimestele korda.

Mind võib täitsa vabalt RahaTarkust jagama või koolitama kutsuda. Anna julgelt oma soovist märku.

Ettevõtlusega alustamine

Eelmisel aastal alustasin ka suuremas osas ettevõtlusega. Suurim põhjus tuli sellest, et ettevõtte alla teenitud tulu saab ilma maksudeta investeerida ja seeläbi suuremad summad kasvama panna. Aitasin ettevõtetel teha erinevaid turunduskampaaniaid, tegin koostöid, müüsime peapaelu ja tegin koolitusi. Koostööde tegemine annab mulle võimaluse saada RahaTarkuse jagamiseks aega juurde.  Loodan sellel aastal veel suurema hoo ettevõtlusele sisse saada.

Investeerimisfestival

Soovisin väga minna Investeerimisfestivalile oma näoga, et rääkida erinevate inimestega juttu, kellega muidu on ainult veebi vahendusel saanud jutustada. Võib öelda, et minu jaoks on see üritus pigem erinevate inimestega investeerimise mõtete põrgatamine ja sõpradega aja veetmine. Muidugi saab esinejatelt ka inspiratsiooni, aga see ei ole minu jaoks nr1 eesmärk.

Poistega poissmeestepeo aastapäeva tähistamine

Mulle tõesti meeldib olla koos enda lähedaste sõpradega ja kuna meil sellist aega üldiselt niisama ei ole, et kõik korraga kuskil kokku saada, siis planeerin meile tavaliselt kahepäevase ürituse. Seal teeme erinevaid tegevusi ja võtame niisama rannas päikest. Miks kahepäevalise? Sest esimesel päeval räägib eestlane ainult ilmast ja teisel päeval jõuame ka päriselt tähtsate asjade ning mõtete jagamiseni.

RahaTreeneri instagrami kontol vähemalt 4,5K jälgijat

Uskumatu, kui palju teid siia kogunenud on. Aasta lõpuks oli teid siin 6,5K. Kui nüüd kerge arvutus teha, siis ületasin eesmärgi peaaegu 45%

Soovin RahaTreeneri konto alt jagada RahaTarkust ja seda võimalikult kvaliteetselt. Mõõdik (küll mitte kõige täpsem) on jälgijate arv. Ehk läbi selle hindan mina oma töö edukust.

Eesmärgid, mis täidetud ei saanud:

Investeerida/säästa 38% palgast

See eesmärk oli natuke liiga kõrge pandud. Reaalne säästetud aasta keskmine oli 25.5%. Ma ei arvestanud, et karjääripöörde käigus on töötuna olek päris pikk ja uut raha investeerida, väikese sissetuleku pealt, lihtsalt ei ole. Kuigi augustini oli keskmine säästu protsent siiski eesmärgilähedane – 37.12%. Peale seda läksin õppima ja säästu % vähenes.

Usun, et see kõik tasub pikas plaanis ikkagi ära ja omab positiivset mõju portfelli kasvatamisel.

Lugeda vähemalt 6 raamatut

Ei jõudnud. Aeg läks mujale.

 

Autotrip perega

Lootsin suvel minna perega Eurotripile. Samas sai meile kiirelt selgeks, et see ei oleks lapse praeguses vanuses väga nauditav ja pikemate otsade sõitmise peaks planeerima lapse ööunele. Kuna meile kummalegi öösel sõita ei meeldi, siis jätsime selle plaani tulevikuks.

Mis jäi kripeldama ja millega rahul olla?

Kripeldama jäi aja planeerimine

Tegelen sellega aktiivselt, et oma päeva ja nädala plaani veel eesmärgipärasemaks saada. Ajaplaneerimine on üks tähtsamaid asju, mis peaks eesmärkide täitmise juures eeskujulikult täidetud olema. Muul juhul läheb see aeg scrollimisele või niisama chillimisele. Niisama chillimine on ka mingi hetk mõistlik, aga ega see scrollimine kedagi oma eesmärkidele lähemale ei vii. Näiteks raamatute lugemine jäi just selle taha.

Jäin portfelli väärtusega rahule

Aasta jooksul kasvas portfell 60.3413%. 2022. aasta lõpus oli portfelli väärtus 25620.80€ ja 2023. aasta lõpus 41080.73€. See tähendab, et olen päris hoogsalt raha portfelli juurde pannud. Minu eesmärgiks on võimalikult kiiresti suure portfellini jõuda, et saaksin turgude tõusult võimalikult suure kasu. Mida suurem on portfell, seda kiiremini hakkab liitintress tööle ja muudab kasvu intensiivsemaks (muidugi juhul, kui majandus on seda toetab).

Jäin rahule enda tehtud otsustega

2023 aasta oli RahaTreeneri jaoks suur aasta. Tulin kapist välja. See vajas palju julgust. Lisaks alustasin karjääripöördega. See vajas veel rohkem julgust. Arvestades, et olin 10 aastat!! õpetaja ja treener, siis uue asjaga algusest alustada on päris hirmuäratav. Hüppad ikkagi tundmatusse vette ja tulemuste saavutamine nõuab aega ning palju vaeva. Olen õnnelik, et antud sammu tegin, sest näen, kuidas inimesed ei julge seda sammu teha ja ainult räägivad sellest mõttest. Olen märganud, et aeg möödub ja mõne inimese puhul see ainult mõtteks jääbki.

2024. aasta eesmärgid

Portfell +65K

Hetkel tundub, et turg peab mulle ka appi tulema. Arvestades, et plaanin sellest aastast II samba ka oma portfelli lisada, siis muutub ülesanne märksa kergemaks. Loodan järgnevate aastate jooksul oma portfelli hoogsalt kasvatada, et saaksin liitintressi kiiremini tööle.

Sissetulekud kõrgemad, kui eelnevalt

See nõuab kindlasti pingutust, et juba esimesel aastal rohkem teenida, kui varem.

Ettevõtte käive kõrgem kui 2023

Midagi lisada pole. Mõõdetav eesmärk.

Suhtes samm edasi ja lapsega ühistegevus

See on punkt, mille pealt järeleandmisi teha ei saa. Soovin rohkem kvaliteetaega perega ja olla see aeg ka päriselt “kohal”. Tunnen, et olukord, kus oled füüsiliselt kohal, aga peas on sada protsessi, ei ole minu jaoks väärtuslik. Proovin võimalikult tihti igasugused digivahendid eemale panna ja mõttega pühenduda antud hetke.

Esimesed sammud on juba tehtud. Nimelt on meil iga kuu üks päev abikaasaga planeeritud date night. Ühel kuul korraldab üks ja teisel kuul teine. Olgu selleks õhtusöök väljas/kodus, teatrisse minek või mingi muu ühine tegevus, aga selline asjade planeerimine annab võimaluse üksteisele pühenduda.

Mõtted portfellist

Kuigi plaanin teha veel põnevaid ja uusi investeeringuid 2024. aastal, siis plaanin suurema osa rahast investeerida fondidesse. Stabiilne tootlus on minu jaoks tähtis, sest sellel aastal läheb palju aega oma karjääris edasi pürgimisele. Keskmisest suuremat riski proovin võtta ikkagi 10-15% portfelliga. Numbriliselt see väga suur ei ole, aga kuna vaatan isiklikult põhjalikumalt aktsiate sisse, võrreldes tavainimesega, siis peaksid antud investeeringud ka korraliku tootluse koju tooma. Halvimal juhul muidugi suure miinuse 🙂.

Edukat 2024 aastat kõigile. Alusta juba praegu uute eesmärkide nimel töötamist ja näed, kuidas aasta lõpus oled paar sammu lähemal oma suure eesmärgi tätmisele 😉 !

See you soon!

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga