Blogi1

November-detsember 2022 – Kuhu ja kuidas edasi?🤔

Hei Hei!

Kaks kuud jälle ühe hoobiga. Eks seda ajaressursi ongi raskem leida, kui päevaplaan igasuguseid tegevusi täis. Aga siin ma jälle olen ja võtame selle aasta kaks viimast kuud kokku.

Novembri ja detsembri tegemised:
 • Isadepäev
 • Harjumused
 • Sünnipäevad ja jõulud (kuidas kulusid kokku hoida)
 • Lapsega seotud kulud
 • Säästmisel sein ees (kas vahetada karjääri?)
 • Segadus krüptoturul
 • Change ja Funderbeam portfellist välja
 • Portfelli väärtus üle 25K

Esimene isadepäev

Novembris oli minu esimene isadepäev. Oli väga eriline tunne. Sain tähtsa päeva puhul kingituseks ISA kirjaga pusa, millega laiata. Nii, et kui kedagi selle pusaga linnapeal või poes näed, siis olen see ilmselgelt mina ja võid tulla “tere” ütlema. Tähtsa päeva puhul käisime oma peredel ja vanavanematel külas ning treenisime magu juba varakult suure koguse söögiga, et jõuludel kergem oleks. Kuidas sa muidu jõuludeks valmistud!?

Head harjumused

Lapse saamisega on minu head harjumused saanud suure löögi. Ei oleks uskunud, et jutt: “elad lapse järgi” nii täpselt paika peab. Minu kella 5-sed ärkamised on asendunud hommikul pikemalt magamisega, sest laps jääb magama alles 23-24 ajal ja täitsa unenälga ma ka jääda ei taha. Õnneks on abikaasa suurt tööd teinud erinevate allikate lugemisega ja hakanud paremini ka last tunnetama, et tema uneaegasid sättida. Nüüdseks oleme saavutanud selle, et laps läheb magama kl 21.00 aeg (hiljemalt 22.00). Samas ei ole me raamides kinni, et kui oleme kuskil külas või meil on külalised, siis on kõik jooksev ja endale stressi tekitama ei hakka sunniviisilise magamapanekuga. Ma ei suuda kuidagi produktiivne olla kui alla 7 tunni magada saan ja seda “power napi” ka igapäev teha ei saa 🙁. Nii on jäänud see hommikune pikem koeraga jalutamine natuke lühemaks ja hilisemaks. Lisaks on kõige rohkem kannatanud minu lugemine. Mulle meeldib lugeda just hommikul, kui pea on värske ja on võimalus päevaks motivatsiooni koguda.

Mõnikord lasen ka abikaasal hommikul paar tundi rohkem magada ja tegelen lapsega ise ning teen hommikusöögi. Õnneks on minu mindset paigas ja küll ma sellele lahenduse leian. Mõnel korral olen isegi lapsele “unejutuna” lugenud enda raamatuid, et oleks 2in1 – enda harimine ja lapse magamapanek – et saaks ikka kohe investeerimispisiku sisse 😀 .

Vabadel päevadel proovin teha töö/ülikooli/investeerimis asju ja siis tegeleme lapsega kordamööda. Olen harjunud pikemalt keskenduma ja mulle ei meeldi, kui keegi poole töö pealt mulle vahele segab. Nüüd saan seda puudust harjutada, sest üle 15min järjest midagi teha ei saa. Efektiivsus on ikka väga madal veel, aga inimene harjub kõigega. Loodame, et läheb paremaks.

Lapse kasvatamine on nagu lisatöö, millelt sa puhkust võtta ei saa. Iseasi, kas saad kasvatamisega nii hästi hakkama, et kogu protsess ongi üks puhkus.

Eelnevalt võis jääda mulje, et kõik on negatiivne. Tegelikult just vastupidi. Lapse saamine on lükanud mind veel hoogsamalt investeerima ja oma strateegiat üle vaatama. Soovin pakkuda lapsele ikkagi parimat ja enda aega tulevikus veel paindlikumalt kasutada (seda peaks portfell mulle võimaldama). Lapse kasvatamine tekitab tõesti nii palju rõõmsaid hetki. Praeguses vanuses (alla 1 aasta) muutub laps iga päevaga ja sul on võimalik sellele arengule ainult rohkem hoogu sisse lükata. Proovin lähiajal rohkem raamatuid lugeda, et lapse igakülgsele arengule hoogu juurde lükata.

Kasvatusmeetodid on kõigil lastevanematel erinevad. Läbi treeningute lastega tegeledes näen pidevalt lapsevanemaid, kes kasutavad oma vanemate lähenemisele risti vastupidist lähenemist. Eks me kõik oleme oma mineviku orjad ja läbi negatiivsete kogemuste proovime järeldusi teha. Tähtis on, et me ei langeks äärmusesse ja läbi selle ei muudaks oma laste/lähedaste/enda elu liialt raskeks.

Tuleb kohe meelde üks tüdruk, kes kunagi minu treeningul käis. Tema vanaema oli kasvatanud tema ema range distsipliini all ja selle tõttu leidis tüdruku ema, et kasvatab oma tütart täitsa vabalt ilma piirideta. Laps pidas treeningul vastu paar kuud, sest pidevalt ei suutnud ta trenni kohale tulla või unustas ennast telefoni. Oli näha, kuidas ta ootas lapsevanema tuge või suunamist, aga ema ütles, et tehku tema, mis ise tahab. Minu arvates on see lihtsalt kurb. 8 aastane laps ei suuda alati õigeid ja kasulikke otsuseid vastu võtta ja vajab selleks lapsevanema tuge. Kui lapsevanem on 14-16 aastat pingutanud ja teadliku lapse kasvatanud, siis suudab laps tõesti juba ise otsuseid vastu võtta.

Treeningutel olen pannud toitumisele piirangud. Võistlustel/treeningutel ei osta me endale rämpstoitu või magusat, vaid proovime toituda tervislikult. Kui 1.-6. klassi lapsel on valida, kas sööb friikartuleid ja joob peale cocat või sööb midagi tervislikku, siis kindlasti valiks ta esimese variandi, sest rämpstoit sisaldab endas enamasti palju suhkruid ja magus maitse tekitab meis mõnusat rahulolutunnet ning lapsed ei suuda ette näha pikaajalist kahjulikku mõju iseendale.

Kingid ja jõulud

Novembris ja detsembris läks kingituste peale 417,1€. Siin sees on päris palju üritusi: kaks lähedase pereliikme sünnipäeva, kutsikud (jah sa lugesid õigesti. See on üritus, kui keegi endale koera võtab  ) ja muidugi jõulud. Meie abikaasaga omavahel materiaalseid kinke ei tee. Me kingime üksteisele aega ja elamusi, nt käime koos spas või kuskil üritusel vms. Minu perega teeme loosipakke, v.a lapsed, mille hinnalimiit on 30eurot. See on isegi hea, sest ei kujuta ette, et kõik kõigile kinke teeks. Õnneks loosipakkidega annavad ka kõik teada enda kingisoovidest, et oleks põhimõtteliselt ainult ostmisvaev ja kõik saavad asjad, mida nad päriselt ka soovivad. Jõuludel tegime kingid veel ämmale-äiale ja abikaasa venna lastele. Jumal tänatud, et mina nende kinkidega väga tegelema ei pea (abikaasale sobib see rohkem), sest muidu jääksid kõik ilma kinkideta. 

Eks see kinkide tegemine on ajas kuidagi muutunud. Lapsena ei saanud ma enne jõule isegi magama jääda, sest ootasin jubedalt kinke. Sünnipäeval sama lugu. Mäletan, et sünnipäeva hommikul olin alati juba kell 5 üleval ja mängisin telefonis ussimängu ja ootasin, millal teised mind lauluga äratama tulevad 😀. Olid ajad.

Isegi segasel ajal jõuab jõuluvana heade laste juurde 😀 

Tulevikus loodan, et jõuame sinna, kus kingime üksteisele rohkem üksteise aega. See võiks käia läbi erinevate ürituste, et kingituse tegija broneerib teatripiletid, väljasõidu, matka vms ja saaksime siis rõõmsalt kokku ning jagaksime seda aega. Muidugi nüüd on mul väike beebi, kellele tahaks (ja tahavad ka teised) hulgaliselt kinke teha. Eks näeb, mis tulevikus saab. Eks lastega ongi lood teised ja jällegi ei tasu äärmustesse laskuda, aga neid saab alati suunata ja selgitada neile, et nt kõik lapsed ei saagi jõuludeks kalleid kinke (vanemate materiaalsed võimalused jne) 

Lapsega seotud kulud

Vaatame siis üle, kui palju on kulunud lapse peale viimase 6 kuu jooksul ja ühes kuus keskmiselt. Siis saab järelduse teha, kas peab hakkama kohe Isamaad valima ja kaks last kohe juurde tegema. 

Lapse saamine pole üldse mitte odav lõbu. Alates juunist on lapse peale iga kuu läinud keskmiselt 300,49€. Ei me ei ole ostnud talle kullast lutipudelit või mini Teslat. Täitsa tavalised väljaminekud. Alguses ja esimese lapsega on lihtsalt suuremad kulutused. Mõned näited, mis oleme endale ise ostnud.:

 • Vanker (1169,10€ uus). Otsisime tükk aega Marketplacest kasutatud varianti, aga korraliku ei leinud. Meil oli kindel mudel välja valitud, aga miskipärast antud aja hetkel neid ei liikunud järelturul üldse. Kuigi tänaval jalutab iga teine sellega vastu. Õnneks komplektis oli ka kergkäru, nii et tegelikult selle komplekti hind ei tulnudki üldse palju. Küsisime poest soodukat ja saime. NB! lifehack – kirjutage poodidesse, et soovite saada personaalset pakkumist ja üldjoontes saab alati minimaalselt 10% soodustuse. Kehtib ka igasugu muude asjadega – mööbel, tehnika jne.
 • Kandekookon, millega last kanda (75€ kasutatud).
 • Turvahäll koos isofixiga (250€ tuttava käest, kasutatud).
 • Kandekott (75eur, kasutatud)
 • BB tool (50 eur, kasutatud)
 • Lapsekandmisjope (60eur, kasutatud)
 • Riided (95% ostame taaskasutusest)

Praegu listi kokku pannes vaatan, et oleme enamus asju ostnud kasutatuna. Samas oleme väga kriitilised ja valime hoolega neid asju, mille ostame. Me ei tee kasutatud toote kvaliteedi osas järeleandmisi. Lihtsalt abikaasa uueks hobiks on Marketplaces surfamine ja meile parimate diilide väljaotsimine, mis jällegi säästab raha. Tihti peale leiad kellegi, kes soovib põhimõtteliselt uueväärsest asjast kommiraha eest lahti saada. Samuti annab see hoogu keskkonnasäästlikusele, et ühiskond uute asjade ostmisega ei tarbiks nii palju üle kogu aeg. Palju asju oleme saanud ka sõpradelt ja tuttavalt. Oleme ka nö. kõvahäälega välja öelnud, et me võtame kõik vastu, mis pakutakse.

Kõik lapsega seotud igapäevased asjad kokku löövad eelarvesse ikka mõnusa augu. Ma ei hakanud väiksemaid kulutusi välja tooma, aga neid ikka jagub. Ei kujutanud ette, et nt mähkmed nii palju maksavad ja et neid nii palju kulub!!  Keskmiselt 8tk päevas ja mähkme tüki hind kasvab proportsionaalselt lapse kasvuga. Kui esimeste mähkmete tüki hind on seal soodusajal 15sendi kandis veel, siis 3nda kuu omad juba 25senti jne. Meie õnneks on meil toetavad vanemad. Oleme nt saanud hulgaliselt mähkmeid. Nimelt ämma personaalhobi on leida poest soodsa hinnaga mähkmeid – tema on õnnelik, et saab shopata ja enda aega sisutada. Meie oleme õnnelikud, et ei pea poes aega raiskama ja saame allesjäänud raha investeerimisse paigutada – kõik võidavad. Ise oleme vist ainult 2-3 pakki mähkmeid pidanud ostma 3 kuu jooksul. Thank god! 

Selline see elu meil kodus välja näeb. Ohtlik ja pingeline (kui mähkmed otsa hakkavad saama) 😀 . 

Säästmisel sein ees (kas vahetada karjääri?)

 

Siit koorub nüüd järgmine teema (millest rääkisin ka eelmises blogipostituses). Olen juba päris pikalt mõelnud karjäärivahetusele. Plaanin lähitulevikus IT-d õppima minna. Põhjuseid on siin mitmeid:

 • Sain siin alles isaks ja mis isa ma siis olen, kui lähen hommikul tööle ja tihti jõuan alles kell 20:00 koju. Mind näeb veel vähem, kui 2022. aastal aktsiaturgudel rohelist värvi.
 • Kui soovid treenerina mõistlikult ära elada ja ka investeerida, siis muutub töömaht nii suureks, et selle kõrvalt ettevõtlust või lisaraha teenida on äärmiselt raske. Lisaks on lastega võistlused tavaliselt nädalavahetustel, samal ajal kui teistel inimestel (loe: minu perel) on puhkepäev ja tihedalt võistlustel käimine tähendab kvaliteetaja ohverdamist oma perega olemise ajast.
 • Kardan natuke oma tervise pärast. Mind on tulevikus ees ootamas puusaliigese operatsioon ja peale seda on minu liikumine veel rohkem piiratud.
 • Mulle väga väga meeldib reisida, aga praegune töökorraldus seda ei soosi. Hooaeg on pikk ja auku selleks leida peaaegu võimatu. Hooajaväliselt olen pidevalt treeninglaagritega seotud.
 • Nüüd aga põhjus number üks. Soovin saavutada finantsvabadust ja sarnaselt edasi liikudes läheks selleks kordades rohkem aega. Treenerina saaksin küll kõrgemale liikuda (neid võimalusi on mulle pakutud), aga see tähendaks omakorda iganädalasi ja ajamahukaid sõite välismaale, mis omakorda vähendaks perega olemise aega.
 • Ehk pikalt tarkade investorite poolt räägitud “säästmisele tuleb piir ette” on nüüd igas mõttes käes. Tuleb tegutsema hakata, sest muidu hiljem tagasi vaadates jään mõtlema, et miks ma seda sammu juba varem ära ei teinud. 

See kõik ei tähenda, et ma treeneritöö ära lõpetaksin. Loodan treenerina peale karjäärivahetust edasi töötada. Lihtsalt märksa madalama koormusega ja seda lisatööna (lisatulu allikas). Tulevikus sooviksin muidugi ainult treeneritööd teha ja investeerida, aga tajun, et oleme inimestena pidevalt muutumises ja minu ootused tuleviku elule võivad paari aasta pärast teised olla. Viimase 3 aastaga on minu ootused tulevikku muutunud rohkem, kui eelneva 10 aasta jooksul.

 

Nüüd investeerimise ja majanduse juurde

Segadus krüptoturul

Viimase kahe kuuga on juhtunud palju. Alustame krüpto platvormist FTX. Viimase aastaga on krüpto maailm palju muutunud. Oleme näinud erinevate platvormide ja krüptode pankroti. Loendame mõned neist:

 • Core Scientific (võla suurus 1,3 miljardit dollarit) – üks suurimaid Bitcoini kaevandusfirmasid kuulutas sellel aastal välja pankroti. Bitcoini kiire langus muutus 2022. aastal ettevõttele ebatulusaks ja tekkisid suured võlad. Ettevõte tegutseb veel mingil kujul ja on börsil kaubeldav. Vaata internetist graafikut.
 • BlockFI (võla suurus 1,3+ miljardit dollarit) – suur krüpto- ja laenu platvorm. Turu üleüldine langus ja majanduslik ebakindlus pani inimesi oma krüptovarasid platvormilt välja kandma. See tekitas bank run-i ja ettevõttel puudusid likviidsed varad, et klientidele nende raha tagasi anda.
 • Celsius (võla suurus 1,2 miljardit dollarit) – Krüpto laenamise ja panustamise platvorm läks pankroti, sest puudusid likviidsed varad, et klientide tasuda.
 • Luna – likviidsuse probleemid.

Riigid, kes said kõige rängema löögi FTXi pankrotist. Kasutajate arv riigiti. 

Allikas: CoinGecko

Nüüd jõuamegi FTXi juurde. FTX-i probleemid said alguse pärast novembrikuist uudist, mille kohaselt börsiga tihedalt seotud krüptokauplemisettevõtte Alameda Research kohustused olid 8 miljardit dollarit ja suurem osa omakapitalist FTX-s (oma platvormi krüptos). Tegu oli äärmiselt ebalikviidse olukorraga, sest FTX coin-i väärtus võib olla äärmiselt kõikuv. 

Aruanne ajendas maailma suurimat krüptoplatvormi Binance oma finantstehingute maksu osalust maha müüma, mis langetas FTX coini hinda (Ise arvan, et Binance nägi võimalust, et oma kõige suuremast konkurendist lahti saada). Tundes segadust, kiirustasid kasutajad FTX-ist välja võtma  6 miljardi dollari väärtuses oma investeeringuid, vähem kui 72 tunniga, ja platvorm ei suutnud väljavõtmist täita. Väga tihti on krüpto platvormide või coinide varad, mis selle väärtust ja usaldusväärsust meile tekitavad, teistes coinides, mitte likviidses dollaris. See tekitab olukorra, kus peale kogu krüptoturu langust ei suuda platvormid lahkujate nõudmisi täita.

Päris mitmed tuntud sportlased said vastu näppe FTXiga. Näiteks Tom Brady (kuulus NFL mängija), Stephen Curry (NBA staar) ja Shohei Ohtani (pesapalli staar). Lisaks Kanada õpetajate pensionifond, mis kaotas 95 miljonit dollarit.

Ehk enne krüptosse investeerimist või sellega kauplemist tee korralik eeltöö. Krüptol pole valitsuse poolt erilisi regulatsioone paika pandud ja see muudab riskid väga kõrgeks.

Change ja Funderbeam portfellist välja

Eemaldan oma portfelli arvestusest Change-i ja Funderbeam-i. Koos ärevate aegadega majanduses on antud investeeringud muutunud tühiseks ja erilist väärtust ei oma. Hetkel ei plaani antud platvormidel investeeringuid juurde teha.

Change pidas pikalt läbirääkimisi, kas müüa oma ettevõte maha või mitte. See tähendas, et kaubelda sai Change CNG token. Ettevõtte eest pakuti 100m dollarit. Diil jäi katki ja peale seda langes põhja nii Change aktsia Funderbeamist kui ka CNG token (aasta tagasi oli kõige kõrgem hind 1.83€ ja jaanuari alguses 0.174€). Minu 250€-st on alles 27€. Peaaegu 10x kukkumine. 

Funderbeam pakkus väikeinvestorile ligipääsu alustavate ettevõtete börsile. Rasked ajad majanduses ja kriitilised investorid sundisid ettevõtet suunda muutma. Nüüd saab iduettevõtetesse investeerida ainult professionaalsed investorigrupid. Minu 50€-st on alles 7.42€ (ehk -85,17%).

Ega selliste lahedate kaotuste peale ei ole midagi öelda. Loen ise seda koolitusrahaks. Väikesed summad, mis andsid mulle võimaluse asja süübida ja nüüd olen märksa targem. Hea, kui saab odavalt oma vead ära tehtud.

CNG tokeni languse põhjuseks on krüptoturu ebastabiilsus ja Change nõrgad majanduslikud tulemused

Funderbeam indeks on oma tipust langenud rohkem kui 2x. Halbades majandusoludes saavad kõige rohkem pihta just idufrimad, sest riskantset kapitali jääb sellel hetkel turul eriti väheseks.

Inflatsioon

Põnev on jälgida praegust majanduse käiku. Intressimäärad tõusevad ja tõusevad terves maailmas, et kiiret inflatsiooni peatada. Kuidas inflatsiooni mõõdetakse, selle info leiad minu instagrami konto POSTITUSEST. Lisaks tasub meeles pidada, et inflatsiooni numbreid võrreldakse eelmise aasta sama ajaga. Ehk kui eelmise aasta samal ajal oli inflatsioon 7,5% (USA 01.22), siis juba aasta varem on läbi tehtud kõrge tõus ja see muudab praeguse inflatsiooni numbri tõusmise pigem ebatõenäoliseks. Samas, kui inflatsioon on eelmisel aastal madalam olnud, siis on tõenäolisem, et inflatsiooninäitaja on märksa kõrgem. 

RahaTreeneri Portfell

Portfelli väärtus 25 620.80€

Balti aktsiad

Kui jälgida Balti turu indeksi, siis on kahe kuu jooksul tõus olnud 8%. Ehmatus on möödas ja nüüd hakkavad tugevamad ettevõtted tasakesi tõusma. Kuigi näen, et inimeste panus majandusse muutub aina väiksemaks ja seetõttu olen investeerinud ettevõtetesse, mille tulu ei mõjuta otseselt tarbimise vähenemine. Näen ja loodan ise ka, et intressimäärasid hakatakse langetama juba 2023. aasta teises pooles. Pagandussektor ja energiasektor on need kaks tugevat sektorit, mis minu hinnagul praegusest olukorrast võitjana välja tulevad:

 • Energiasektor – Naudib kõrget energiahinda ja energiasõltumatuse saavutamiseks panustab riik selle laienemisesse, kas läbi seaduste muutmise, et uued projektid veel kiiremini tehtud saaks või lisa investeeringute toel. Mina ei usu, et energia hinnad nii pea sama odavaks langevad, kui kaks aastat tagasi. Sellepärast olen suhteliselt suurelt energiaturul sees.
 • Pangandussektor – Üha tõusvad intressimäärad on Eesti pankadele nagu kuld, mis taevast alla sajab. Intressimäärad mõjutavad omakorda Euribori ja see on omakorda seotud meie suuremate laenudega. Kuna Eesti viimaste aastate majanduskasv ja palkade kasv on olnud väga kiire, siis inimesed on võtnud hulgaliselt laene, mis muutsid pankade laenuportfellid väga suureks. Kuigi inimesed laenavad hetkel märksa vähem, kui 0 euribori ajal, siis vanade laenulepingute pealt saab pank intressitasu varsti rohkem kui topelt (04.01.2022 on Euribor 2.761% ja minu kodulaenu intressimäär 1.69%). Panga analüütikud räägivad, et makseraskustesse ei ole jäänud rohkem inimesi, kui enne Euribori tõusu. Tuletan meelde, et ka sinu Euribor fikseeritakse iga 6 kuu tagant.

Krüpto

Muutuseid ei ole. Nagu juba varem lahkasin, siis raha sinna juurde panema ma ei kiirusta.

III sammas

Viimase kahe kuuga sai sinna ikka päris kõvasti raha juurde pandud. Kuna korteri ost tuli vahepeal vahele, siis olime sunnitud III samba püsimaksed peatama. See tähendas, et lõpus läks kiireks ja päris suure osa investeeringust sai III sammas just kahel viimasel kuul. Kokku lisasin aktsiafondidesse kahe kuu jooksul 3353€. Nüüd vähemalt rahu majas ja varsti saab hakata tulumaksu tagasi koguma 🙂 .

Change ja Funderbeam

Nagu varem kirjutasin, siis eraldi neid kahte enam välja tooma ei hakka. Jätan nad kõrge riskitaseme tõttu krüpto investeeringute alla. Summa niivõrd väike, et ei muuda nagunii midagi.

Säästu protsent

Säästetud sai novembris täitsa hästi. Samas detsembri jõulud ja aastavahetus sõid säästu protsendi täitsa ära, aga olen sellega juba varem arvestanud. Novembris säästsin 42.29% ja detsembris 14.39%. Kui minust rohkem säästsid, siis võid vabalt endale “TUBLI” öelda! (vahel tuleb minna lihtsalt peegli ette ja endale tubli öelda. PROOVI SEDA). 

Järgmisena alustan 2022 aasta kokkuvõtte blogipostituse tegemisega. 
Liitu uudiskirjaga, kui sa seda veel teinud ei ole, siis saad blogipostitusi esimesena lugeda.

6 kommentaari

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga