Blogi1

Juuli-August 2023 – Investeerimisfestival, uuesti kooli ja tähtsad majandusuudised

Hei hei

RahaTreener jälle kaks kuud kadunud olnud. Nagu suvel on juba reegliks kujunenud, siis teen iga kahe kuu tagant blogipostituse. Selle kahe kuu jooksul on nii palju toimunud, et seda kokkuvõtet olen kirjutanud juba mõnda aega. Möödunud suvi on RahaTreeneri jaoks olnud elumuutev ja peagi jutustan juba kõigest lähemalt. Et järjele saada, siis eelmist postitust saad lugeda SIIT.

Juuli ja augusti tegemised:

  • Investeerimisfestival
  • Kaks viimast laagrit ja korvpallitreeningutega mõneks ajaks ühel pool
  • Mõnus chill sõpradega Pärnus + kvaliteetaeg perega
  • RahaTreeneri sünnipäev
  • IT õpingud
  • Juuli-augusti märkimisväärsed sündmused majanduses
  • RahaTreeneri Portfell

Investeerimisfestival

Sellel aastal käisin esimest korda investeerimisfestivalil olles juba “kapist” välja tulnud. Täitsa äge oli ringi käia. Mul on tõesti hea meel, et päris mitu inimest tulid ligi ja saime kas fännipilti teha või niisama majandus/investeerimisjuttu ajada. Teiste inimestega suhtlemine ja teadmiste jagamine on minu jaoks väga tähtis ja tundsin sellest ainult rõõmu. Isegi, kui mõni ei julgenud juttu ajama tulla (sest eemalt võin päris kurja näoga tunduda 😀), siis kirjutati pärast instagrami. Natuke pildimaterjali Teile ka 😉

Fänni ja sõbrapilte sai palju tehtud 😀

Sellel korral oli läbivaks teemaks investeerimise kõrvalt elu nautimine. Sain ise kinnitust, et elu nautimist ei saa unustada (ei teagi, miks see üldse kinnitust vajas 😀 ). Tuleb leida lihtsalt viis, kuidas elunautimise kõrvalt ikkagi suur summa sissetulekutest investeerida. Elu on tõesti lühike ja minu jaoks ei oma väärtust 110% heaolust ohverdamine, et kiiremini rikkaks saada. Võin ka natuke aeglasemalt saada, aga samas nautida seda teekonda ning koguda võimalikult palju häid emotsioone. Minu elu pealt on ju selgelt näha, et ühel hetkel võid olla oma elu tipus ja järgmisel hetkel võitled ellujäämise eest ja ei pruugi sellest kõigest eluga pääseda. Eriti kurb oleks, kui oled sellel ajal elamise edasi lükanud ja lõpuks ei saagi seda kõike teha.

Mul on hea meel teatada, et tegin Investeerimisfestivali kohta mõnusad kokkuvõtted, et sina saaksid ka aimu, mis tarka juttu seal räägiti. Loodame, et järgmisel korral ma neid kokkuvõtteid teha ei jõua ja satun ise juba Investeerimisfestivali lavale. We will see…

Investeerimisfestivali esinemiste kokkuvõtteid saad lugeda minu Instagrami lehelt

Kaks viimast laagrit ja korvpallitreeningutega mõneks ajaks ühel pool

 

Juulis oli mul kaks viimast treeninglaagrit lastega. Peab ütlema, et kuigi laagris on alati nii palju teha, siis naudin neid laagreid täiega. Võtan alati mitu erinevat raamatut kaasa ja panen endale eesmärgid, mida soovin lisaks treeningutele ära teha, kuid enamasti, kui millegi asjalikuni jõuan, siis koputatakse minu uksele ja tuleb välja, et keegi lastest viskas “kogemata” teise lapse tossud katusele (esimese laagri tavapärane juhtum) vms. 

Mul endal on tõsiselt hea meel, et lisaks spordiala spetsiifilistele oskustele, olen suutnud lastele kaasa anda ka mindseti, millega on võimalik jõuda kaugele ning samal ajal olla ka edukas. Edasine teekond elus ja spordis liigub neil nüüd iseseisvalt edasi ja kõik saavad ise otsustada, millised oskused ja teadmised kasutusele võtavad. Ma ise loodan, et kõik.

Lisaks sellele, et noored said ise palju trenni teha, saab asjalik treener ise ka laagrist kasu lõigata. Näiteks tekkis ajakavasse päris mitu 45min auku, mille jooksul väga palju ära teha ei jõua. Mina rakendasin neid pause enda treeningu tarbeks ja kuulasin taustal veel majanduspodcaste. Nädal aega kaks korda päevas jõusaalis käimist teeb vormiga imesid ja tundsin, kuidas hea distsipliini olemasolu liitintressina sellele kaasa aitab. Päris mitu korda olid lihased jube valusad ja oleks pigem voodis lebotanud, kuid treenerina tean, et alati saab treenida ka teisi lihasgruppe ja peale jalapäeva on trepist kõndimine mingil kujul ikkagi võimalik :D. 

Tihti suhtlen erinevate inimestega, kes oma treeningutega proovivad kaalu kaotada ja teevad hoogsalt trenni, aga toitumine ja puhkus on jäänud täiesti tahaplaanile. Samamoodi nagu ei anna investeerimine portfelli kasvuna head tulemust, kui sissetulekud on väikesed, siis ei anna ainult treenimine häid tulemusi, kui toitumine ja puhkamine on paigast ära.

Suurtega tegime laagris ka väikese koolituse, kus arutasime eesmärkide vajadust ja RahaTarkuse erinevaid põhimõtteid. Sain teada, et kõik noored on endale eesmärgiks pannud 25-aastaselt maja osta (noored on hetkel ise 16-aastased). Lisaks soovivad nad kõik juba selleks ajaks ka arvestatavat portfelli omada. Tuletasin meelde, et iga eesmärk vajab ohverdust ja tööd ning tuleb alati paika panna tegevusplaan, kuidas eesmärk täita.

Laagrite lõpus tõmbasin asju kokku ja andsin oma grupid üle ning tänaseks olengi täiskohaga RahaTark töötu. Võib öelda, et kurb oli see teekond pooleli jätta, aga uued eesmärgid ootavad. Mulle tundus, et suuremad poisid said minu lahkumise põhjustest aru. Seevastu väikesed väga täpselt ei mõistnud, miks Treener ikkagi lahkub. Kindlasti mõistavad ajapikku ka nemad.

Sõpradega Pärnus ja family time

Positiivsed dividendid. Olen võtnud enda kohustuseks korraldada iga aasta parimate sõpradega väike olemine Pärnus. Käisime ka seekord 3 päeva koos lõõgastumas, ilma nautimas, sporti tegemas ja mõnusat juttu rääkimas. Miks 3 päeva? Seda sellepärast, et kui pole kaua üksteist näinud, siis tahavad vestlused piirneda tavaliselt poliitika, ilmaolude ja muude ebamõistlike jututeemadega. Minu soov oleks sõpradega rääkida tõesti tähtsatest asjadest. Kuidas kellelgi PÄRISELT läheb ja kas saame kuidagi üksteist toetada. Ühe päevaga mina seda jääd lõhkuda jõudnud ei ole. 3 päeva on täpselt selline aeg, et saame ka tähtsamad jutud räägitud ja teemad arutatud. 

Minu õnneks oleme kõik sportlikud mehed ja peale õnnetust õnnestus mul esimest korda dunk-i panna. Täiesti uskumatu meenutada, et peale õnnetust ei suutnud ma voodis ennast istumagi saada ja pidin kõndima koos abivahenditega. Nüüd sain teha midagi, mida ei oleks uskunud, et kunagi veel teen. Jätan mälestuseks sellest väikese video 😉

Lisaks võtsin suvel teadlikult aega perele. Mitte, et me muidu koos aega ei veedaks 😀 , vaid proovisime ühiselt veedetud aega võimalikult meeldejäävaks teha. Üks kõige ägedamaid mälestusi oli Viru Rabas perega jalutamine ja väike suplus rabas. Kuigi vesi oli minu arust külm (abikaasa arust ülimalt soe), siis sai ikkagi pikem suplus tehtud. Lisaks sellele võtsime kaasa minu vanemad, et koos matkata ja erinevatel teemadel jutustada ning arutada. Igal koosveedetul hetkel on väärtus, aga minu jaoks on eriti erilised aktiivselt veedetud hetked ja matkamine on selleks üks väga hea vorm. Eriti siis, kui ilm on ka hea.

Sünnipäev

Augustis oli veel üks väga tähtis päev. Tegime koos abikaasaga ühe laheda peo, et tähistada järgmise eluaasta saabumist. Lisaks koolile, RahaTarkuse jagamisele, investeerimisele, erinevatele projektidele ja lapsele, oli see päris suur ettevõtmine. Mul on tõsiselt hea meel, et nii palju sõpru ja sugulasi sai tulla. Nende sünnipäevadega on täpselt see, et kui jääd korraldamisega kõhklema, siis jääbki tegemata. 

Seekordsel sünnipäeval tegime natuke teistsuguse peo. Lisaks sellele, et valmistasime peokoha ette, siis palkasime õhtujuhi ja baarmenid, võtsime fotoboxi ja lisasime üritusele võimalikult palju erinevaid tegevusi. Ise jäin peoga väga rahule. Korralduses oleks soovinud muidugi rohkem kaasa lüüa, kuid kuna vaba aega mul napib, siis jäi suurem osa ürituse korraldamisest abikaasa kanda. Õnneks saime palju positiivset tagasisidet ka külalistelt, et ainult minu abikaasa suudab nii vägeva ürituse korraldada :).

IT õpingud

Augustis alustasin ka IT õpinguid. Liitusin Vali-IT programmiga, kus saan peale lõpetamist noorem tarkvaraarendaja oskused. Kogu programm kestab 14 nädalat ja on väga intensiivne. Lisaks full-stack arenduse õppimisele peab programmis läbima ka kaks kuud praktikat. 

Peab ütlema, et olen õhtuti täitsa väsinud ja erilist aega aktsiate analüüsi teha ei ole. Õnneks on antud koolitus ikkagi väga lühike ja praktikale saades peaks tempo natuke aeglasemaks muutuma. 

Programmeerimine on minu arust ikkagi paras pähkel. Oleksin soovinud tegelikult natuke pikemalt ennast selleks ette valmistada, et kogu kursus oleks ehk veidikene kergem olnud, aga nagu ikka, siis elu ja igapäeva kohustused võtavad ka üksjagu aega ja sõidavad vahele.

Siit koorub ka järgmine teema. Nimelt otsin alates septembri lõpust endale praktikakohta. Kuigi õppida on veel palju, siis tunnen, et suudan IT ettevõtetele luua lisaväärtust. Olen kiire õppija ja ei lepi keskpärasusega.

Täpsemalt karjäärimuutusest ja IT programmi läbimisest räägin juba järgmises blogipostituses.

Loe eelnevat postitust minu karjäärivahetuse põhjuste kohta SIIT.

Olen praktika otsingul. Võid minuga julgelt IT-valdkonna praktikainfot jagada 😉

RahaTreeneri tiimi praktika

Mul on hea meel teatada, et minu lugejate hulgas on väga asjalikke noori. Nimelt kirjutas mulle üks 3. kursuse majandusõpilane, kes soovis kuidagi minu tegemistesse panustada, et oma oskuseid täiendada ja praktikat saada. Nii leppisimegi kokku, et blogi üks osa “Märkimisväärsed sündmused majanduses” saab kirjutatud koostöös Kenri Topsiga.

Juuli-augusti märkimisväärsed sündmused majanduses

ECB intressimäära tõus ja tulevik

 

Euroopa Keskpank teatas neljapäeval (14. september) juba 10. järjestikusest intressimäära tõstmisest, kuna Euroopas pole suudetud inflatsiooni veel soovitud tasemete juurde viia(EKP pikaajaline eesmärk on hoida inflatsiooni 2% juures).

Intressimäärad on tõusnud märkimisväärselt viimase aasta jooksul. Alates 2022. aasta juunist, mil intressimäärad olid -0,5%, oleme näinud märkimisväärset tõusu ja nüüdseks jõudnud 4% tasemele (euribor on tänase seisuga tõusnud üle 4%). Neljapäevase (14.08) tõusu peamiseks põhjuseks oli hiljuti avaldatud euroala töötajate makromajanduslike prognooside ülespoole korrigeerimine. Uued prognoosid näitasid, et inflatsioon tõuseb tänavu keskmiselt 5,6%-ni, võrreldes varasema prognoosiga 5,4%, ja järgmisel aastal 3,2%. Samas langetati euroala SKP ootusi nii käesolevaks kui ka järgmiseks aastaks, kuna tänavuse aasta teine pool näib kujunevat oodatust nõrgemaks. Prognooside järgi on euroala SKP kasv 2023. aastal 0,7% ja 2024. aastal 1,0%. 

EKP president Christine Lagarde ei välistanud täiendavate tõstmiste vajadust ja rõhutas, et intressimäärad peavad jääma mõneks ajaks keskmisest kõrgemale tasemele. See samm on üks osa EKP jõupingutustest hoida inflatsioon kontrolli all ja tagada euroala majanduse stabiilsus ning võib mõjutada laias valikus finantsinstrumente ja investeeringuid. Arvestades, et intressimäärade tõstmisega tekib mõju ajapikku, jälgib EKP väga täpselt majanduslikke näitajate muutumist. RahaTreeneri hinnangul intressimäärasid enam ei tõsteta, kuid intressimäärade langetamist ei ole oodata niipea.

LHV võlakiri

LHV tuli turule uue avalike võlakirjade pakkumisega, millega saavad liituda kõik jaeinvestorid. LHV kaasab kokku maksimaalselt 35 000 allutatud võlakirja 1000 eurose nimiväärtusega. Aastaseks fikseeritud intressi määraks 10,5% aastas, mida makstakse välja kvartaalselt.

Tegemist on uue võlakirja programmi raames korraldatava esimese emissiooniga mahus kuni 25 miljonit eurot, võimalusega suurendada mahtu kuni 35 miljoni euroni. Kokku on uue võlakirja programmi alusel võimalik kaasata kuni 200 miljonit eurot.” LHV viitab, et see ei pruugi jääda viimaseks raha kaasamiseks.

LHV plaanib esitada Nasdaq Tallinn AS-ile taotluse LHV allutatud võlakirjade noteerimiseks ja kauplemisele võtmiseks Nasdaq Tallinna börsi Balti võlakirjade nimekirjas. Eeldatav noteerimise ja kauplemisele võtmise kuupäev on 2. oktoober 2023 või sellele lähedane kuupäev.”

Lugedes meediaväljaandeid ja mitmete tunnustatud investorite seisukohti, siis arvatakse tulevat suur ülepakkumine. Osad isegi ennustavad 3-5 kordset ülepakkumist, mis tähendab, et kõik, kes märgivad, ei pruugi saada soovitud kogust. LHV enda poole pealt on kommenteerinud, et võlakirju jaotatakse välja eelisjärjekorras olemasolevatele investoritele ja klientidele.

Võlakirjade poole pealt on Marko Oolo, Riin Mäesalu ja Taavi ilves kirjutanud sisuka postituse võlakirjade ja nendega seotud riskide kohta . Loe täpsemalt SIIT.

Enne investeerimist tutvu kindlasti pakkumisega.

Hiina majanduse nõrgenemine ja mida toob tulevik?

Hiinat on tabanud majanduslikud raskused. Hiina eksport langes 2021. aasta detsembri rekordkõrguselt 340 miljardilt dollarilt 2023. aasta mais 284 miljardile dollarile. Juulikuu ekspordinumbrid olid veelgi murettekitavamad, langedes aastataguse perioodiga võrreldes 14,5%. Ka import langes aasta varasemaga võrreldes 12,4% 201,2 miljardi dollarini, mis on märk nõrgast sisenõudlusest

 

Samuti on Hiina vajunud deflatsiooni, kuna tarbijahinnad langesid juulis esimest korda enam kui kahe aasta jooksul. Deflatsioon viitab kaupade ja teenuste hinna langusele ning seda põhjustavad mitmed tegurid, sealhulgas kahanev tarbimine. Ja kuigi odavamad kaubad võivad tunduda kasulikud ostujõule, sunnib nõudluse puudumine ettevõtteid tootmist vähendama, töötajate palkamist külmutama või koondama ning nõustuma uute allahindlustega, et oma varud maha müüa. Seetõttu ongi kergelt inflatsiooniline keskkond keskpankade poolt soositav (Euroopas loodetakse hoida 2% inflatsiooni). Kerge inflatsiooni puhul ei jää tarbija ootama, et toode veel odavamaks muutuks (mis deflatsioonilises keskkonnas tavaliselt juhtub ja ootamise tõttu kahaneb tarbimine) vaid on sunnitud tarbima, sest hinnad muutuvad pidevalt kallimaks. Nagu me viimaste aastate jooksul tunda oleme saanud, siis üle 2% olev inflatsiooni tekitab väga palju probleeme.

 

Veel üks aeglustumise märk oli ilmne, kui noorte tööpuudus jõudis juunis rekordiliselt tasemele, peaaegu 21%, mis on neli korda suurem linnades. Eelkõige peatas Peking sel kuul noorte töötuse määra avaldamise. Samal ajal kuhjub riigivõlg ja see kohalike omavalitsuste tasandil. Kuna töötus on nii suur, siis teenivad osad noored raha oma vanematelt olles koduabilised.

Allikas: Reuters

Umbes 70% Hiina leibkonna varast hoitakse kinnisvaras. Spekuleerides selles sektoris tarbijanõudlusega, kasutasid Hiina kinnisvaraarendajad aastakümnete jooksul maa ostmise meetodit. Said sellelt ehituse alustamiseks laenu ning tagasid seejärel kodu ostjatelt raha lõpetamata kodude eelmüügiks, võimaldades neil fondidel rahastada. Ettevõtted olid aga 2020. aastaks laenanud murettekitavaid summasid, mis tekitas hirmu tagasimaksmise ees ja nende võimet pakkuda pooleliolevaid maju tarbijatele, kes olid maksnud hüpoteeke. Valitsus võttis tol aastal karmilt üle finantsvõimendusega arendajad oma “kolme punase joone” määrusega, mis liigitas arendajad nende võlgade suuruse järgi. (Allikas CNBC).

Suures plaanis on Hiinal vesi ahjus. Suurem osa probleemidest on tingitud nende kunagisest 1 lapse poliitikast. Inimesed lihtsalt ei tohtinud rohkem kui 1 laps saada. See on tekitanud olukorra, kus Hiina rahvaarv hakkab tasakesi vähenema ja see omakorda tekitab probleeme riigile. Mõne aja pärast (reaalsuses läheb ikka aega) on Hiinal palju pensionäre ja vähe tööealist elanikkonda.

RahaTreeneri portfell

Mõtteid portfellist:

Nagu varasemalt jaganud olen, siis enne töötuks jäämist tegin kiire sprindi, et oma portfell võimalikult suureks saada. Seda põhjusel, et ühelt valdkonnalt teisele liikudes tekib väike auk, kus sissetulekud vähenevad ja uue töökohaga kohanemine võtab palju aega ja investeerimine jääb hetkeks tahaplaanile. Seda kõike selleks, et pikka plaani jälgides, saaksin tulevikus võimalikult hästi elada ja kiiresti portfelli kasvatada. Eks näeme, kuidas see kõik välja tuleb ja kuidas turg mind portfelli kasvatamises toetab. 

Olen endale teinud listi asjadest, mida tahan elus saavutada. Üks neist oli ka suure sünnipäeva pidamine, mis augustis toimus. Kuigi otsisime kõikide asjade puhul välja parima hinna/teenuse suhtega pakkujad, siis mõjutas selline üritus ikkagi minu säästmisvõimekust ja augustis saime raha minimaalselt kõrvale panna.

Aktsiad

Portfellis olen teinud väikese tühendusmüügi. See tähendab, et müüsin maha enda tehnoloogia näidisportfelli. Võib öelda, et müük läks igati edukalt, sest märtsi alguses tehtud ostud on nii lühikese ajaga väga hea tootluse teinud. Kuigi antud portfell oli vahepeal koguni 44% plussis, siis lõpuks müügiga laekus 38% kasum. 

Kuigi usun, et tehnoloogia on maailma tulevik, siis andmed näitasid, et Nasdaq 100 (100 suurima tehnoloogiettevõtte fond) P/E näitaja on 10 aasta keskmisest palju kõrgemale tõusnud. Mitte küll nii kõrgele, kui 2020 ja 2021 vahel, aga minu jaoks liiga kõrgele. Lisaks tuleb tõdeda, et ostmise ajaga õnnestus täppi panna ja pikaajaliselt ma antud aktsiaid praegust strateegiat silmas pidades hoida ei plaaninud. 

Nüüd hoian vabasid vahendeid pangakontol ja mõtlen, mida tarka selle rahaga peale hakata. Üks mõte on osta esimesed võlakirjad oma portfelli. Pean silmas just LHV omasid, millest väikese ülevaate üleval tegin. Täpselt veel otsustanud ei ole. 

RahaTreeneri meelespea: Tegu on minu portfelli ühe osaga, kus olen saanud eriti kiire ja suure tõusu osaliseks. Tehnoloogiaportfelli suur tootlus ei peegelda kogu portfelli tootlust 😉

Portfelli väärtus: 40 657.08€

Krüpto

Muutuseid ei ole. Sellest, miks ma krüptose hetkel investeerida ei plaani, saad lugeda juba järgmisest blogipostitusest, kus räägime täpsemalt krüpto hetkeseisust 😉 .

III sammas

Kahe kuu jooksul lisasin III sambasse 400€. Positiivne on näha, et laiapõhjaliste indeksfondide (nagu minu III sammas Tulevas)  tootlus on hoogsalt tõusma hakanud. Minu hinnangul näitab see, et kuigi turud otse ülesse ei liigu, siis oleme põhjas ära käinud ja toimub aeglane taastumine.

Säästu protsent

Kui juulis suutsin säästa 29.38% sissetulekutest, siis augustis jäi säästu protsent 3.30% peale. Päris kurb, aga nagu ma varem kirjutasin, siis jäi säästuprotsent madalaks just minu elu eesmärkide täitmise tõttu ja kokkuvõttes loen seda võiduks :). Aasta keskmine säästu protsent on 32.90% Järgmised kuud tulevad märksa raskemad, sest töötud saavad teadupärast 100 päeva 60% eelnevast sissetulekust, mis tähendab, et isegi kui eelnevalt suutsin üle 50% säästa, siis nüüd on minu sissetulekud 40% väiksemad ja säästmiseks jääb märksa väiksem summa. Aga tuleb endast parim anda 😉

2023 keskmine säästuprotsent 32.90%

Ongi selleks korraks kõik. Mul on väga hea meel, et jõudsid minu pildialbumi lõpuni vaadata ja usun, et said siit palju investeerimisega seotud teadmisi. Juba varsti näeme!

Üks kommentaar

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga