Blogi1

Mai 2021- Krüpto august välja ronimas ja uusi harjumusi kujundamas

Hei!

Aeg lendab kiiresti ja juba on mai läbi. Maikuu oli täitsa põnev. Esimese asjana süübisin krüptosse, et kindlaks teha, kas krüpto kogukond on valmis järjekordseks bullrun’iks. Elonil (Tesla tegevjuht) on oma autoriteeti ja nime oskuslikult ära kasutanud, et liigutada erinevate coinide hinda, sinna kuhu vaja. Nüüd, kus minu kasum on kokku kuivanud, olen proovinud välja töötada uut strateegiat, et vastavalt turuolukorrale kasumlikke ostu- ja müügitehinguid teha. Lisaks olen ennast pidevalt harinud: lugedes raamatuid, vaadates dokumentaale (Netflix: “Money Explained”) ja finantsalaseid filme (“The Wizard of Lies”). Lisaks oli selle kuu säästumäär ainult 46.7%. Seda muidugi lennupiletite ostu tõttu.

a66b89ea275b923973e7f8ebf5e8b181914479ef-1621121504-6e56895e-1920x1280

Aga täpsemalt peatükkide kaupa:

 • Aktsiatega oli mõnus kuu: Võrreldes eelmise kuuga +350€ ja +4.13% tulusust juurde. 

Tegin väikeseid vangerdusi: Müüsin maha oma Arco Vara aktsiad (sellest on allpool juttu). Lisaks tegin kuu alguses ka rookie mistake’i. Ostsin Grigeo aktsiad 45% “languse pealt”. Kuna tegutsesin sellel hetkel turgude jälgimisega, siis uurisin kiiresti tausta ja ostsin aktsiaid 300 euro eest ära. Arvasin, et tegu on neile määratud trahviga: Grigeo Klaipeda on lasknud reovett loodusesse ning võib selle eest saada 5 miljonit eurot trahvi. Kahjuks ei osutunud minu lootused tõele ja toimus hoopis aktsiate ½ split ja aktsia oli peale seda ilmselgelt üle hinnatud. Õnneks suutsin antud olukorrast puhtalt välja tulla ja panin aktsia kiiresti hea hinnaga müüki :D. Selliseid nalju ikka juhtub. Müüsin maha ka oma LHV aktsiad ja ostsin juurde Ignitase, Siauliai Panga ja Merko aktsiaid. Küll see Leedu pärm ka kerkima hakkab. Fundamentaalsed näitajad on tugevad. Lisaks kiidavad seda veel ka igasugused tuntud näod. Merko hind oli peale LHV analüütikute hindamist palju kukkunud ja suutsin peaaegu põhjast juurde osta.

Mida arvan Arco Varast?

 • Võib ju küsida miks? Arvestasin asjaoluga, et Arco Vara teenis küll esimeses kvartalis väga hea kasumi, kuid see on antud sektoris tavaline. Kasum oli teenitud korterite müügist Iztok Parkside, Kodulahe III etapi ja Kodukalda lõpumüükide vormistamisel. Kuna nõudlus ületas pakkumise, siis osteti kõik korterid väga kiiresti ära. Müügist saadud kasum ületab 2019 ja 2020 terve aasta kasumid kokku!!! Ehk selline müük toimub vaid max 1 kord aastas ja enam sellist tulemust II ja III kvartalil ei näe. Usun, et I kvartali kasum on koguni 85% kogu 2021. aasta kasumist.

Lisaks süveneb probleem ehitusmaterjalide tarneaja ja kallinenud ehitusmaterjalide hindadega, mis kärbib tugevalt tulevaste või ehituses olevate arenduste kasumit.

Positiivse poole pealt on firma 2021. aasta alguses kindlustanud Eestis olulise arendusmahu järgmiseks 5 aastaks erinevate projektidega. Lisaks plaanitakse/makstakse iga kvartal dividende (küll päris väikeses mahus). Eks aeg näitab, kuidas olukord ennast välja mängib ja võibolla ostan nende aktsiad veel tagasi 🙂

 • Change’i juurde investeerinud ei ole. Bitcoini langusega on minu CNG tokenite väärtus hooga langenud. Õnneks on alginvesteeringul veel 20% sees (varem oli 80% tootlus).
 • Krüptos olen muutnud oma strateegiat, et volatiivse turuga sammu pidada. 10. mail alguse saanud langusega sain suhteliselt hästi hakkama. Mingi hetk muutus hoidmine mõttetuks ja läksin 80% rahasse. Kuigi põhja oskasin suhteliselt hästi ennustada, siis puudu jäi julgusest raha õigel ajal sisse panna. Nüüd jälgin pidevalt turgu ja piiran oma kaotusi. Kasutan ära support ja resistance piiri, et teenida swing trade’dega oma kaotust tasa. Olen tagasi alginvesteeringu juures ja võrreldes eelmise kuuga: -19.11% ja -608€. Selline tulemus ei tee absoluutselt õnnelikuks, kuid turu olukorda arvestades on see täitsa “kobe” tulemus. Minu suurimaks ostuks on STMX, mis on minu arust tugeva potentsiaaliga. Stakemine ja online ostud peaksid hinda kuu jooksul tõstma. Elame näeme.
 • Funderbeamis muutuseid põhimõtteliselt toimunud ei ole. Enne juurde ei plaani investeerida, kui tuleb tõesti mingi väärt idu silmapiirile või indeks hakkab uuesti tõusma.
 • Treenerina olen investeerinud enda täiendamisse oodatust vähem aega, kuid oleme saanud poistega kõvasti trenni vihtuda, et tulevasteks võistlusteks valmistuda. Intensiivsus on tõusnud ja ehitame tugeva füüsise peale uued oskused ning tuletame meelde natuke taktikalisi aspekte. Kiire elu kõrvalt leidsin natuke lisaaega, et poisid saaksid rohkem trenni teha. Lapsed kohe nõuavad rohkem trenni.
 • Kokkuvõtteks: Maikuust on kõvasti kaasa võtta. Lugesin läbi LHVsse kirjutatud artikli: “Sell in May and go away”. Mõtlesin tõsiselt hetke majandusolukorra peale ja väikete plusside ülekaaluga jään ikkagi turule. Kuuga võib rahule jääda ka isiklikus plaanis: endasse investeeritud aeg on vilja kandnud ja tunnen end palju enesekindlamana ning tugevamana.

Uued harjumused/põhimõtted

 • Ärkame iga päev kell 5.00-6.00 vahel. Suurem osa ärkamistest on loomulik. Kärpisime õhtust “garbage” aega ja lähme veel varem magama, et iga päev produktiivne oleks.
 • Hommikused treeningud ja võimlemised on aina mõnusamad – muudame kavasid, et igav ei hakkaks ja samas suurendame väljakutset raskusastme tõstmisega.
 • Iga hommik vähemalt 45 min lugemist – pea on selge ja mõte liigub palju kergemini kaasa 🙂 Soovitan kõigile.
 • Panna kirja päeva eesmärgid – et päev ei kihutaks sinust mööda.
 • Positiivsus – kõiges on tegelikult positiivseid asju. 

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga