Blogi1

Aprill 2023 – Varsti töötu ja karjäärimuutusele hoog sisse

Hei Hei

Ongi see pime aeg Eestis läbi saanud ja blogi kirjutamiseks jääb aina vähem aega. Ilmad ilusad ja samas ka jube palju pidevalt toimetada. Oleme ausad, tegelikult mulle meeldib tegutseda ja iga päev vähemalt 0,3% oma aasta eesmärgile lähemale liikuda. Arvutus näitab, et nii väikese pingutusega peaksin aasta lõpuks 100% oma eesmärkidest täidetud saama. Isegi natuke rohkem. Vaatame siis need põnevad toimetamised üle, mis meil aprilli ja mai alguses toimusid.

Mina ületamas karjäärimuutusega seotud takistusi ja kiirustan blogi kirjutama

Aprilli tegemised:

  • Tööandjatele lahkumisest teatamine
  • Üleväsinud/rööprähklemine
  • Aprilli märkimisväärsed sündmused majanduses
  • RahaTreeneri Portfell
  • Järjekordne Portfelli väärtuse rekord

Tööandjatele lahkumisest teatamine

 

Maikuu alguses andsin mõlemale tööandjale teada, et olen suve lõpus lahkumas. Kuna olen Spordiklubis töötanud juba üle 5 aasta (selle ajaga võib täitsa mugavustsooni sattuda), siis oli see teatamine üpriski ärevust tekitav. Siin võib muidugi vaielda, et keda huvitab, mis see tööandja mõtleb või arvab jne, kuid minu puhul ei ole see olnud lihtsalt töö, vaid oma armastatud spordialaga tegelemine. Olen ikkagi pikalt midagi koos teistega üles ehitanud ja nüüdseks võib öelda, et ka päris edukalt. Võibolla ongi mõistlik lahkuda siis, kui veel naudid seda mida teed. 

Aga nüüd täpsemalt teatamisest. Nagu ma eelnevates postitustes rääkinud olen, siis põhiline põhjus muutuseks on minu tervis. Tervise osas annavad liigesed päris tihti tunda ja peale pikemaid võistluseid olin peaaegu alati haige. Arvestades, et pean ennast veel nooreks meheks, siis tervise arvelt ma ennast pikalt kulutada ei taha. Mis ma muidu selle säästetud ja investeeritud rahaga hiljem teen, kui tervis kehva. Läheb ravikuludeks?!

Aga teatamine läks mul enda hinnangul päris edukalt. See kõik on olnud minu jaoks pikalt ettevalmistatud protsess ja oma analüüsitud ja kaalutud otsustes olen peaaegu alati kindel. Nii ka seekord. Kergelt öeldes olid mõlemad tööandjad muidugi šokis, sest asjalikke treenereid on väga raske leida. Lisaks muidugi pikalt töötatud aeg antud töökohtadel.

Leppisime kokku, et suve lõpus läheme mõlemaga sõbralikult lahku ja kui tulevikus tekib võimalus treeneri/liikumisõpetaja tööd veel teha, siis on võimalus alati tagasi tulla. Järgneva kahe aasta jooksul seda aega kindlasti ei teki, sest soovin võimalikult palju panustada IT-s karjääri ehitamisele.

Selle karjääri vahetusega on alati see värk, et paljud räägivad, et soovivad seda teha, aga väga vähesed teevad. Aga alusta! Millal siis veel, kui mitte praegu.

Kui soovid veel karjäärimuutusest lugeda, siis vajuta SIIA.

Üleväsimus/rööprähklemine

Viimane kuu oli minu jaoks päris raske. Pidev närvipinge oma otsuste, lapse kasvatamise ja töö tõttu on mind täitsa ära väsitanud. Lisaks proovin igal võimalusel oma ettevõtte alla tulu toota ja samal ajal perele toeks olla. See on tekitanud olukorra, kus päeva keskel jõuan pool to-do listist tehtud, aga päeva lõpuks on sinna nii palju asju juurde tekkinud, et kuidagi ei saa kõike tehtud. 

Laps on hakanud nüüdseks juba roomama ja käputama ja enam ei ole võimalust, et paned ta kuhugi põrandale maha ja toimetad enda asju edasi. Nüüd peab kogu aeg silma peal hoidma, kuna järgmine hetk proovib ta lillepotti ümber tõmmata, koera veekausis supelda või sokisahtlit sorteerida. 

Harjumuste muutmine väikeste sammude haaval on muutnud minu tegutsemist ja ajaplaneerimist märksa edukamaks, aga tasakaalu leidmine töö ja eraelu vahel on väga raske. Eks ma olin sellega arvestanud, et lapse tulekuga muutub kõik ja vajadusel pean ühelt asjalt teisele hüppama ning erinevaid probleeme lahendama.

Mis mulle selle juures meeldima on hakanud: Teen neid asju, mis on minu jaoks väljakutsed. Tihti alustan enda jaoks kõige hirmutavamast/ebameeldivamast asjast. Jällegi “What’s the worst that could happen?” 

Aprilli märkimisväärsed sündmused majanduses

  • Leedu pangamaks

Leedus kehtestatakse pangamaks. Tegelikult tehti Leedu pangamaksu ettepanek juba märtsi alguses, kuid kuna Siauliu Bankas minu portfellist puudub, siis jäi see kahe silma vahele. Leedu riik on otsustanud, et soovib oma eelarvet täiendada erimaksuga, tänu millele loodetakse teenida 510 mln€ kahe aasta jooksul. Täpsemalt peaks see välja nägema nii, et valitsus kehtestab 60% suuruse maksu pankade sellele osale, mis ületab poole võrra viimase nelja aasta keskmist. Poliitikute sõnul soovitakse saadud tulu suunata sõjalise mobiilsuse parandamiseks.

Kõik tundub nagu okei, aga mina sellist maksu iseenesest ei toeta. Riikide keskpangad on teinud minevikus vigu luues väga madala intressi keskkonna ja trükkides hulgaliselt raha. Need vead maksid kätte kõrge inflatsiooni näol. Inflatsiooni kontrolli alla saamiseks olid keskpangad sunnitud intressimäärasid tõstma ja seeläbi tõusis ka pankade tulu. Ehk keskpangad tekitasid olukorra, kus pankade tulud tõusid ja nüüd kraabivad riigid pankade tulud kokku. 

Kiire googeldamine näitas, et juba 2019. aastal soovis Leedu riik kehtestada pangamaksu pankadele, kelle varad ületavad 300mln€ piiri. Tuletan meelde, et Leedu riigifirma Ignitis annetas eelmise aasta kasumist 10% Ukraina toetamiseks. Ära saa valesti aru. Ma olen poolt Ukrainale toetuse andmisel, kuid investorisõbralik oleks olnud see 10% veel lisaks aktsionäridele dividendideks välja maksta ja siis Ukrainat toetada. Arvestades, et Leedu riigil on 75% osalus ettevõttes, ei oleks annetus väga palju väiksem olnud (tulumaks läheb ju ka riigi kassasse).

Ehk Leedu riigis julgen olla veel Ignitise omanik kõrge kasvupotentsiaali ja suure dividendimäära tõttu. Kuid teisi aktsiaid hetkel ei vaatle just kõrge poliitilise riski tõttu

  • Koguti allkirju AI 6 kuu arenduse pausiks, et ohte hinnata

Kui täitsa aus olla, siis OpenAI tulek on muutnud mind ka natuke närvilisemaks. Teen ju karjääripööret, et saada tarkvaraarendajaks. Äkki võtab AI minu koha tööturul ära. Aga eks kõik asjad, mis on uued, teevadki närviliseks. 

Naljakaks teeb AI 6-kuulise pausi see, et teema eeskõneleja Elon Musk ostis suures koguses Graafikaprotsessoreid (GPU-sid, et toita tehisintellekti) ja asutas tehisintellekti ettevõtte, et saada osa AI kiirest kasvust ja konkureerida Microsofti toetatud OpenAI-ga.

Ehk siis: Pange kõik oma arendused seisma, et mina oma asjadega järele jõuaks.

  • LHV ja Coop panga head tulemused

Intressimäärade tõus toetas ka Eesti pankade häid tulemusi (ühest pangast räägin veel natuke täpsemalt ostude peatüki all). Kinnisvara hulgaline kokkuost ja hinnarallist tulenev FOMO sundis aina rohkem inimesi endale uut elukohta ostma. See omakorda suurendas väga kiiresti pankade laenuportfelli. Loodame, et pankade kasum ei tõuse ainult intressimäärade arvelt, vaid tulu toovad ka teised teenused ning LHV laienemine läheb UK-s hästi.

Kui soovid reaalajas värskemaid turu uudiseid saada, siis jälgi mind Instagramis

  • Tehnoloogiasektori head tulemused

Aprilli lõpus tulid oma tulemustega välja Microsoft, Google, Apple ja Meta, kes kõik suutsid analüütikute ootuseid ületada. See tõstis antud ettevõtete aktsiahinda ja omakorda teiste sarnaste ettevõtete hinda ning ootuseid. Majandussurutis on muutnud ettevõtete ROI kõrgemaks just vähenenud tööjõukulude tõttu. Suured koondamised on vilja kandnud ja ettevõtted töötavad nüüd efektiivsemalt.

RahaTreeneri Portfell

Aktiivsetest sissetulekutest läheb sügisel vähem raha portfelli

Karjäärimuutus on tekitanud olukorra, kus pean oma meelerahufondi suurendama, et hoida ära igasuguseid üllatusi. See omakorda tähendab, et portfelli kasv sõltub järgmised kuud turu liikumistest. Arvestades, kui volatiilne ja kohati ebakindel aktsiaturg praegu on, siis võime näha päris suuri langusi ning tõuse. Ise loodan muidugi, et tõusud domineerivad 😀.

Hetkel see mind väga ei morjenda, et portfelli raha mõnda aega vähem läheb, sest ise vaatan ikka rohkem pikka plaani. Pikas plaanis on oodata, et aktiivsed sissetulekud kasvavad päris kiirelt ja isegi, kui ma pool aastat portfelli raha juurde ei pane, peaks panus järgmisel aastal need summad ületama.

Aktsiad

Jõudsin teha päris mitu ostu.

Incap

Olin juba pikalt oodanud, et antud ettevõtte aktsia hind sobivale hinnatasemele kukuks, aga siiamaani oli hind ainult tõusnud ja nüüd kukkus koguni 40%. Ma küll tänasin võimalust, aga nii suurt kukkumist ei osanud mina küll oodata. Kukkumise põhjuseks oli, et suurima kliendi ladu sai täis ja osad tellimused lükkusid seetõttu järgmisesse aastasse. 

Incap nautis sõja alguses tekkinud tarneprobleeme täiega, sest ettevõtted pidid tarneprobleemide tõttu kasutama just nende tooteid, et pakkumist jätkata. Nüüd, kus jahenenud majandustegevus on nõudlust vähendanud, ei vaja Incapi suurim klient enam nii suures koguses elektroonikat kui varem, sest ei suuda seda lihtsalt edasi müüa.

Ise hindan, et tegu on pigem lühiajalise langusega ja turud reageerisid üle. Kuigi riike vaevab majanduslangus, siis lähitulevikus majanduse elavnemise korral peaks aktsia jälle hoo sisse saama.

Portfelli väärtus on rekordiline 34 749.84€

Coop Pank

Kõrged intressimäärad on pankade tuludele hästi mõjunud. Lisaks on Coop suutnud lühikese ajaga päris vägeva laenuportfelli üles ehitada, mis nüüd neile euribori abil palju raha sisse toob. Arvestades, et eelmine tipp tehti 09.2021 (aktsia hind 4,2€) ja kogu 2021. aasta kasum oli 13,46mln €, siis ainuüksi 2023. aasta esimeses kvartalis teenis ettevõte 9,4 mln € kasumit. See on natuke üle ⅔ terve eelmise aasta kasumist.

Okei. Kui graafikut vaatame, siis pensionirahade vabanemise ja Coop Panga hullusega aeti see hind ikka päris kõrgeks. Suurem osa aktsionäre ostab ikkagi tuleviku potentsiaali mitte hetke olukorda. Nii ka mina. Minu hinnangul suudab pank Eestis tulevatel aastatel päris hästi kanda kinnitada ja kaugemas tulevikus välismaale laieneda. 

Tuleb silmas pidada, et pankade tulemused peegeldavad üldjuhul väga hästi riigi majanduslikku seisukorda. Kui läheb pankadel hästi, siis läheb ka riigil hästi, sest inimesed tarbivad ja kasutavad selleks erinevaid pangateenuseid. Loodame, et valitsus nüüd pankadele mingit lisamaksu ei kehtesta, et antud sektoris hästi läheb. 

Aprill-mai kuu jooksul sain 149€ dividende. Dividende maksid mulle LHV, Ignitis ja Coop Pank. Täitsa okei summa. Arvestades, et dividendi tootluse tõttu on minu portfellis ainult Ignitis.

Krüpto

Muutuseid ei ole.

III sammas

Tulumaksutagastusest saadud raha tilgub tasakesi III sambasse tagasi. Sellel kuul läks kokku 550€ uuele ringile, et minu portfelli ikka stabiilsust juurde anda ja igasuguseid segaseid ning volatiilseid üksikaktsia oste tasakaalustada 😀.

Vahel harva viskan ma pilgu peale, mida minu III sammas sisaldab. Alumiselt pildilt on näha, et Tuleva Pensionifond on erinevate fondide vahel ära jaotatud ja kõige suurem panus (peaaegu 60%) on pandud USA ja arenevate riikide indeksitesse. 

Allikas: Tuleva.ee

Säästu protsent

Oppa. Nii see 50% ralli läbi saigi. Aprillis suutsin säästa ainult 19.03%, sest lisatulu ma sellel kuul teenida ei jõudnudkiSamas võib enda üle siiski uhke olla, sest aasta keskmisena on säästu protsent 39,83%.

Ja ongi selleks korraks jutud räägitud. Iga kord mõtlen, et peaks natuke lühemalt tegema, aga ikka kirjutan siin pikalt ja laialt oma elust ja investeerimisest.

Kui tahad olla esimene, kes minu blogi enne teisi lugeda saab, siis liitu minu uudiskirjaga (leiad selle alla scrollides).

2 kommentaari

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga