Blogi1

Veebruar 2023 – Üha pikemad sammud edasi ja kahe USA ettevõtte lühianalüüs🧠

Hei Hei

Veebruar on läbi ja kevad hakkab tasakesi kätte jõudma. Üks asi, mis mulle Eesti juures ei meeldi on need pimedad talved. Kui päike uuesti välja tuleb, siis tunnen, et minu produktiivsus ja energia on tagasi ning kõik tundub kuidagi positiivsem. Kui majandus=aktsiad ka hoogsalt edasi tõuseks, siis võib varsti talveks soojale maale ära kihutada. Eks see üks mu visionboardi eesmärke on. Loodame, et peale kõva töö tegemist ja õppimist see ka õnnestub.

Veebruari tegemised:
  • Karjäärimuutus
  • Operatsioon ja suur samm edasi
  • Valimised
  • Mõtted majandusest
  • Näidisportfell ja kahe aktsia lühianalüüs
  • RahaTreeneri portfell ületas esmakordselt 30K piiri
  • Kõrge säästu protsent

Karjäärimuutus

Asjad tasakesi liiguvad. Kandideerisin vahepealsel perioodil kahele erialale, mis mulle huvi pakkusid. Testi tegemise ajal selgus aga, et ühel erialal olid juba kohad täis ja kandideerimisel ei arvestata testi tulemusi, vaid lävendi ületanud kandidaadid võetakse koolitusele vastu kandideerimise järjekorras kuniks vabad kohad on täis. Ehk testi alguses eksamineerija ütles juba ette, et isegi kui tänane test õnnestub, siis tegelikult on koolitusgrupp juba sisuliselt komplekteeritud ja jäädakse nö ootele juhuks kui keegi peaks oma kohast loobuma. Samas lootus, et keegi peaks oma kohast loobuma, on pigem väike ja juhusele või heale õnnele ma ootama hetkel jääda ei taha. Mõtlesin, et mis seal ikka ja hakkasin järgmist ust või akent otsima, millest sisse ronida 🙂 . 

Selle akna ma ka leidsin ja sisseastumiseks vajalikud testid läksid edukalt. Nüüd on jäänud ainult vestlus, mis minu jaoks ei ole probleem – just sellise enesekindlusega pead Sa minema ülemuselt raha juurde küsima ;). Ehk mul on plaan juba sellel aastal alustada õpingutega. Arvestan, et pean siis mingi aeg säästudest elama, aga milleks need säästud siis mul kogutud on. Ikka selleks, et mul oleks valikuvabadus ja ma ei oleks kuhugi aheldatud. Kui vaja, siis saaksin rahulikult päris pikalt säästudest ära elada ja enda erinevaid variante kaaluda. Samas ei ole seda raha kõigil ja seetõttu on inimesed oravarattas ja õnnetud. Ehk kui sinu sõber tahaks teha karjäärimuudatust, siis vajab see ikkagi raha ja halva rahahügieeni puhul seda raha kuskilt võtta ei ole.

Ruumiline võimekus oli põhiline, mida IT õpingute sisseastumises hinnati

Operatsioon ja suur samm edasi

Üle pika aja sai endale jälle meelde tuletatud, et varsti saab kaks aastat mööda meiega juhtunud raskest õnnetusest (loe selle kohta siit). Seda tuletas meelde abikaasa operatsioon, et eemaldada tema põlvekedrast traat, mis hoidis seda ühes tükis. Enne operatsiooni anti küll mõista, et mingi osa traadist võib põlve sisse jääda, aga meie õnneks sai arst kõik ilusti kätte. Eemaldamise põhjuseks oli see, et sinna pandud traat hakkas segama tema põlvede peal olemist ja tekitas valu.

Suure sammuna edasi nägin endast tehtud pilti, kus olin koomas ja igasuguste masinatega ühendatud. Jah… See võttis kõigest 1,5 aastat aega, et ma oleks vaimselt valmis seda pilti vaatama. Kuna tol hetkel ei olnud keegi kindel, et ma ellu jään, siis tegid vanemad minust paar pilti. Kunagi ei tea. Äkki jäävad need viimasteks piltideks minust. 

Seda kirjutades tuleb pisar silma… Olen ülimalt tänulik, et mul on selline tugigrupp ja inimesed, kes olid ja on jätkuvalt valmis mind kõiges toetama. Eriti olen tänulik oma abikaasale ja perele. Nemad olid ju selle kõige sees samal ajal, kui mina koomas olles magasin ja igasuguseid imelikke unenägusid nägin. Tõesti ei kujuta seda kõike ette. 

Viimasel ajal arutame abikaasaga palju õnnetuse teemal ja oleme ülimalt tänulikud, et oleme praegu elus ja meid on õnnistatud lisaks veel ühe terve ja tubli lapsega.

Vahemärkuseks: Jõuludel andsin vanematele teada, et ma sellist blogi pean ja investeerimisega tegelen. Seda kõike, et nad leiaksid ka julgust säästa ja investeerida. Nii et, Paps, kui seda blogipostitust loed, siis tõmba pärast kõne peale 😊.

Mäletan, et lubasin Teile suure suuga, et teen õnnetusest ja selle tagajärgedest blogipostituse. Kui aus olla, siis olen mitu korda alustanud, aga lihtsalt ei suuda. Ehk küll see aeg ka tuleb, aga praegu on nii palju muid olulisemaid asju. Kindlasti on kellelgi sellest abi, sest sarnases olukorras on inimesi veelgi.

Aasta alguses rääkisin Tatjanaga, kes peale seljaoperatsiooni Haapsalu taastusravikeskusesse kaheks nädalaks ravile läks. Väga mõnus on motiveeritud inimestega rääkida ja enda kogemusele toetudes nõu anda. Koos on ikka kergem see maraton läbida.

Kui Tatjana käest uurisin, et kas võin ta ära mainida, siis käskis lisada, et “sellise treeneri ja vestluskaaslasega polegi teist võimalust :D” ja “Vaata, et selle lause ka ikka sisse paned :D”

Valimised

Jumal tänatud, et need nüüd läbi on. Ärgitasin kõiki enda tuttavaid valima minema, et Eestist ei saaks süüdlaseid otsiva mentaliteediga riik, vaid lahendusi pakkuv riik, mis toetub faktidele ja uuendustele. Ise arvan, et EKRE oleks sellele kõigele vastassuunas liikunud ja majanduslik areng oleks löögi saanud. Lugesin ka enda kodu postkasti tulnud EKRE lehe artikleid, sest kõiki mõtteid tuleb kuulata.

Mulle ei meeldinud lähenemine, et EKRE sõnul oli nende valitsemise ajal odav elekter ja kütus ning inflatsioon oli väga madal. Hoidsin kahe käega peast kinni ja mõtlesin, et kui suur osa lugejaid päriselt seda juttu tõena võtab ja usubki, et ainult valitsuse vahetusega muutus kõik kallimaks ja teised erakonnad kutsusid inflatsiooni esile (v.a Isamaa II samba vabaks tegemine, mis minu arvates inflatsiooni tõusule kaasa aitas). 

Eesti on riigina ikkagi väike osa globaalsest majandusest, kes ei kontrolli ei OPEC-i otsuseid ega energiakriisi tagajärjel tekkinud energiahindade tõusu.

Muidugi võib vaielda, et Eesti oleks võinud energia iseseisvusele mõelda juba varem, aga see kõik nõuab investeeringuid, mis oleks tulnud kas maksumaksjalt või juba varem kõrgemate energiahindade näol. Energia oli tõesti varem koguni liiga madala hinnaga. Kindlasti oleks ka siis tekkinud inimesi, kes oleks teinud palju kära, kui 2018. aastal oleks meie energiahinnad olnud märksa kõrgemad, kui Soomes või Lätis, sest tekitame endale energia sõltumatust. 

Mõtted majandusest

Veebruaris saime teada, et isegi kõrged intressimäärad ei muuda USA tööturgu nõrgaks. Kas asi on selles, et kõrge elamiskvaliteedi säilitamiseks töötavad inimesed mitmel töökohal või on tööturg lihtsalt uskumatult tugev. Kuna inflatsiooni ei ole kontrolli alla saadud, siis ennustatakse kõrgemaid intressimäärasid. Lisaks sai aasta mööda Ukraina sõja algusest. Uskumatu, et juba aasta. Iga päev sureb sadu inimesi ja sellel ei näi kuidagi lõppu tulevat. Aasta algusest on saanud tõenäoliseks, et oleme uue Külma Sõja alguses ning järgmised aastad tõstetakse Euroopas agressiivselt kaitsekulutuste protsenti SKP-st. See kõik väsitab majandust, aga majanduse väsitamine on väike asi suure sõja kõrval. 

Euribor tõusis veebruari alguses esimest korda üle 3%-i. Minu instagrami lehel olevast küsitlusest tuli välja, et tõus on paljudele inimestele päris suur löök, aga inimestel pole veel piisavalt valus, et see inflatsiooni taltsutada aitaks. Ehk väga suurelt pole inimesed oma kulutusi koomale tõmmanud ja tõusvad palgad annavad inflatsioonile hoogu juurde.

Eestis on krediitkaart pigem reisikindlustuse jaoks, kui pelgalt kulutamise jaoks, siis USAs on asjad hoopis vastupidi. Nimelt lõi krediitkaardi võlad uue rekordi ja tänaseks on see juba üle 1 trillioni dollari.

Kõik need asjad kokku võttes arvan, et majandus on ikkagi jõudmas taastumisfaasi ja varsti näeme, kuidas aktsiad ülesse poole liikuma hakkavad.

Näidisportfell

Nagu lubasin, siis kajastan koostöös Freedom24-ga näidisportfelli, kus jagan oma ostetud aktsiaid ja nende investeerimisteese.

Kui soovid ka Freedom24 platvormi kasutades aktsiaturgudele investeerida ja saada kuni 1000$ väärtuses tasuta aktsia. Lingi leiad SIIT.

Täna toon välja kahe aktsia investeerimisteesi.

META

Facebook’i, Instagram’i ja Whatsapp’i emafirma on saanud viimase 12 kuu jooksul palju turult nuhelda. Metavers’i kulukas ehitus, reklaamitulu vähenemine, suur palga koormus ja Apple privaatsustingimuste muutus on mõned põhilised tegurid, mis on aktsia hinna alla viinud. Selle aasta jooksul plaanib ettevõte koondada üle 21K inimese ja pidurdab uute töötajate palkamise. Lisaks on Zuckerberg isiklikult lubanud, et vähedab fookust väga kuluka Metaversi välja arendamisele. Õnneks on minu arvates ettevõtte laen ka päris väike.

Meta ja S&P 500 tootluse võrdlus

Kuigi ettevõtte käive ja kasum langes, siis julgen oodata, et aktiivselt kulusid piirav ettevõte suudab august kindlasti välja tulla ja kõrgema kasumi marginaaliga ettevõte on 2023. aastal kõrge potentsiaaliga.

Heaks märgiks pean ka TikToki piiramist USA-s. Lisaks sellele, et Meta lõpetas sisutootjatele lühivideode eest maksmise, siis USA riik ise piirab igal võimalusel Hiina päritolu TikToki (lühivideodele spetsialiseerinud äpp – ma ise ka ei tea, miks seda lahti seletasin. Sa ju raudselt tead) levimist.

Ettevõte koondamised tunduvad küll ulmeliselt suure, aga kui panna võrdluseks, et alates 2019 aasta IV kvartalist kuni 2022 aasta III kvartalini kasvas töötajate arv 93,5%, siis ei tundugi nii hull

Iga aktsia juures on tark välja tuua suuremad riskid, mis selle aasta potentsiaali ära võivad rikkuda ehk

Riskid:
  • Makromajanduse halvenemine – Üldine majanduslangus mõjuks Metale halvast. Üha enam ettevõtteid kärbiks oma reklaamile kuluvat summat. Ma küll nüüd ei õigusta aktsia valikuid, kuid makromajanduse olukorra halvenemine mõjutab peaaegu kõikide ettevõtete tegevust halvasti.
  • Konkurentide tõus – TikToki tõus on olnud meeletu ja see omakorda võtab screentime-i ära Facebookilt ja Instagramilt. Kui peaks juhtuma, et USA riiklik seisukoht TikToki suhtes muutub pehmemaks, oleks põhjust muretsemiseks (kõik tulud on ikkagi klientidega seotud – mida vähem kliente, seda vähem tulu). Hetkel ma seda muret ei näe, sest pinged Taiwani ja spiooniballooni pärast aina kasvavad. 

Tripadvisor

Tripadvisorisse investeerimise mõtte sain läbi Freedom24 analüütiku soovituse. Muidugi tähendab see seda, et vaatan iseseisvalt aktsia sisse ja otsustan, kas ettevõte sobib minu portfelli. Ma ei hakka siia punaselt kirjutama: Enne investeeringu tegemist tasub alati ja ma mõtlen ALATI ise aktsia sisse vaadata. Internet on täis valimislubadusi, et kõik aktsiad lendavad järgmisena taevasse :D.

Olen ise reisides Tripadvisorit kasutanud ja selle võrra natuke targem, millega ettevõte tegeleb.

Peale Covid19 tulekut on aktsia liikunud stabiilselt allamäge. Praegusel hetkel (aktsia 18-19$) oleme peaaegu samal tasemel, kus aktsia oli peale Covidi tulekut ja reisimine keerati täiesti lukku. Arvestades, et nüüd on reisimise piirangud peaaegu kadunud ja reisimine täies hoos – seda näitab ka viimane inflatsiooni näitaja, et lennupiletite hind on tõusnud 12 kuu jooksul kõige kiiremini = 26,5%. 

Kui ma instagrami isikliku konto avan, siis tundub, et iga teine Eestlane on Egiptuses. Äkki jagatakse seal midagi tasuta??

2022. aastal kasvas rahvusvaheliste reiside arv jaanuar-juuli perioodil 172% võrreldes eelmise aastaga. Arvestada tasub, et Covidile eelneva aasta numbritega võrreldes on tõusuruumi veel. 

Lisaks on Hiina oma Covidi piirangud märksa lõdvemaks teinud ja see tähendab, et 1,412 miljardil inimesel on jälle võimalus reisima minna.

Ettevõtte käive ja kasum

Tripadvisori alla kuulub ka selline ettevõte nagu Viator – maailma suurim ekskursioonide, tegevuste ja vaatamisväärsuste veebiturg. Viator on näidanud väga kiiret arengut ja käibe kasvu. Kui 2020. aastal oli käive 55 miljonit, siis 2022. aastal juba 493 miljonit. Ehk tõus on kahe aastaga olnud peaaegu 9-kordne. Nagu kõik kiires arenguetapis olevad ettevõtted, ei teeni ettevõte veel kasumit, aga sellele ollakse väga lähedal. Et asja mitte liiga roosiliseks ajada, siis makromajanduslik olukord võib seda tempot vähendada, aga pikas plaanis potentsiaali küll ja küll (ilmselgelt jälle minu arvates). 

Aktsia hinna ja käibe võrdlus

Riskid:
  • Kui Hiina Covidi poliitika järjekordselt karmistuks, siis oleks sellel kindlasti mõju ka ettevõtte kasumlikkusele.
  • Kui teised ettevõtted koondasid, siis 2022. aastal Tripadvisori töötajate arv tõusis 15%. Ehk kulud on kõrgemad, mis annab kindlasti tunda ka kasumimarginaali osas.
  • Makromajanduslik olukord muutub halvemaks. Kuigi praegu tundub, et reisida suudavad kõik ja samal ajal ootame elektriarvele toetusi, siis halb markomajanduslik olukord vähendab kindlasti reiside arvu ja seeläbi Tripadvisoris infootsijaid. Vähem kasutajaid=vähem reklaamitulusid.

Freedom24 portfell veebruaris

Tähelepanu!

Väärtpaberitesse ja muudesse finantsinstrumentidesse investeerimisega kaasneb alati risk kaotada oma kapitali.

Iga inimene teeb oma finantsidega otsused ise!

RahaTreeneri Portfell

Aktsiad

Balti turul ühtegi ostu ei teinud.

USA turult sai ostetud siis META-t ja Tripadvisorit. Lisaks märkab teravam pilk, et lisaks nendele kahele on USA portfellis ka First Republic Pank. Sarnaselt SVB (Silicon Valley Bank) pangale tekkis First Republic Pangal likviidsus probleemid.

Natuke lähemalt: FRB=Firsti Republic Bank on suuruselt 14nes pank USAs, milles hoiavad oma hoiuseid pigem rikkamad kliendid, kelle hoiuste suurus ületab riigi poolt kindlustatud 250K dollari piiri. See tähendab, et kui olukord turul SVB panga kokku kukkumise tõttu paanikaks põhjust andis, siis tekkis ka FRB pangal likviidsusprobleem. Seda kõike põhjusel, et rikkamad kliendid nägid võimalust, et nende vara võib ohus olla (kuna riik kataks ainult 250K nende kogu pangas hoitud rahast). Statistika hinnangul oli 2/3 hoiustest kindlustamata. See pole küll SVB pangale sarnane (94% hoiustest kindlustamata), aga klientide arvates tegi olukorra ohtlikuks ka 111% laenude ja hoiuste suhe. See tähendab, et laenatud raha oli rohkem, kui hoiuseid (kui tahad paremini panga hoiuste ja laenu suhtest aru saada, siis vaata all olevat video). Nii sattusid kliendid paanikasse ja tekkis moodsa aja Bank run ehk inimesed kandsid internetipanga kaudu oma varad mujale.

Portfelli väärtus 30 621.64€

Siit siis vastus sinu küsimusele, miks ma FRB panka investeerisin.

Jälgisin pingsalt, mis pankadega toimub ja olin suhteliselt kindel, et kõikidel pankadel ei lasta pankroti minna. Seda põhjusel, et paanika saab siis ainult hoogu juurde ja USA ühiskond on tuntud oma suurte laenude poolest, mis tähendaks, et minu arvates tekiks doomino efekt. Selle tagajärjel kukuksid auku ka teised pangad.

Investeerimistees: USA valitsus aitab kergelt raskustesse sattunud pangad hädast välja ja turg reageerib üle. Muidugi ei soovita ma kellelegi selliseid oste ja tegu oli pigem minu sportliku adrenaliini vajadusega. Ostsin 3 aktsiat 30.8$ eest ehk kogu ost alla 100$. Vahepeal oli juba 60% plussis, aga nüüd olen 37% miinuses. Endal on väga huvitav jälgida, kuidas see olukord laheneb. Kas saan siit vastu näppe või võtan üliriskantsest ostust kuu aja pärast kasumi välja. 

Krüpto

Muutuseid ei ole

III sammas

Sellel kuul raha ei lisanud. Peaks püsikorralduse tagasi panema. Vaatan numbrid peale tulumaksutagastust üle ja siis panen püsikorralduse paika.

Säästu protsent

Veebruaris sai säästetud uskumatu 56.67%-i. Tegelt polegi number nii suur, aga arvestades tõusnud kulusid, võib rahule jääda. Seda kõike sai saavutatud oma sissetulekute suurendamise tõttu ja lisaks leidsin paar võimalust, kuidas lisatulu teenima hakata. Järgmisel kuul loodan ka 50%-i säästude juurde jõuda. Märtsis peaks tulema tulumaksutagastus, mis aitab mul vähemalt ühe kuu veel 50%-i klubis olla 😀 .

Olen arvestanud, et karjäärimuutus toob säästumääral pausi sisse ja mõnda aega jääb investeeringutesse suunatud raha väiksemaks kui tavaliselt. Loodame, et pikas plaanis tasub kõik suurema palga näol ära.

Arvan, et majandussurutise ajal võimalikult suurelt investeerides on tuleviku tootlus märksa parem, kui tõusvas majandustsüklis investeerides.

2023 keskmine Säästu protsent 44.83%

Ees on ootamas põnevad ja elumuutvad kuud. Läheb põnevaks ;)! 

Kui soovid sellest kõigest osa saada, siis liitu minu UUDISKIRJAGA ja saad blogipostitusi esimesena lugeda 😉

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga