Blogi1

Jaanuar 2022 – Tööle tagasi. Volatiilne turg 🤔

Hei hei sõbrad!

Päevad lendavad ja lendavad, aga RahaTreeneri kuu kokkuvõtet ikka veel ei ole. Tuhat vabandust ja tuleb viga parandama hakata.

Hetkel istun Saaremaal hotellis ja vaadates kalendrit, siis olen päris hiljaks jäänud selle kuu kokkuvõtte kirjutamisega.

Peab ütlema, et tundsin blogi pärast ka päris tugevat stressi. Mulle tõesti ei meeldi asju viimasele minutile jätta. Pean alati vähemalt 15min varem kohal olema. See minu abikaasale väga ei meeldi, sest miks peab ikkagi niivõrd vara kohal olema. Seda, kust kohast see tulnud on, ei oska ma ise ka hetkel öelda. Aga mis ma siin ikka jahun. 

Jaanuaris toimunud sündmused/tegemised:

  • Portfell jäi plussi 😉  (mida võib antud turuolukorras saavutuseks lugeda 😀 )
  • Financer.com artikklist tuleb välja, et olen TOP 10 Eesti kõige mõjukama rahamaailma suunamudija hulgas.
  • Paranemise sprint
  • Tööl tagasi
  • Ettevõtte alt investeerimine
  • Väikesed investeeringud
  • 2 raamatut juba 2022. aastal loetud 
  • Mõtle nagu munk + Pablo
  • Eesmärkide poole püüdlemine
  • Auto hooldusele kulus 800eur
Võtame nüüd vaikselt need teemad ette.

Minu kuu algas rahulikult. Viskasime lõpuks välja kuuse. Oleme need imelikud inimesed, kes võtavad esimesel võimalusel kuuse ja viskavad selle välja alles siis, kui kõik okkad on juba ära kukkunud. Selline lähenemine peaks säästvas elus abiks olemas. Kõige maksimaalne ära kasutamine. Võin öelda, et tegelikult meeldib mulle üldsegi, kui jõuludel oleks kodus potikuusk, mida hiljem maha saab istudada. Üks aasta ostsime potikuuse Bauhofist ja istutasime selle minu maakoju, kus ta on juba üpris suureks kuuseks kosunud. 

20220101_125946

Kunstianne on mul imeline.

Seda kuud saab iseloomustada, kui väikese paranemise sprindina. Varasemad lugejad teavad, et hiljuti oli minu taastusravis väike tagasilöök ja pidin jälle karkudega ringi liikuma. Sain jaanuaris MRT-s käidud ja tulemused olid mitte-midagi-ütlevad. Oli näha, et mul on ikkagi strada pellerin’i sündroom, mis tähendab lühidalt sideme luustumist. Ega siis midagi. Sain ortopeedilt tulemuse teada ja tulin tulema. Enne tegin muidugi märkuse, et neil on seina peal kalender, kus on Santorini pilt peal (nagu mul vähe traumasid oleks 😀 ). 

Terve kuu jooksul on saanud suhteliselt palju liigutud ja isegi natuke matkamas käidud. Täitsa täisväärtusliku inimese tunne. Loodan, et siit saab ainult paremaks minna.

20220108_174230
20220129_092605

Matkamas ja jalutamas sai kõvasti käidud.

Aa jaa. Lisaks alustasin uue raamatu lugemist “Mõtle nagu munk”. Arvan, et iga raamatu jaoks on elus õige hetk ja praegune hetk on mul selle raamatu lugemiseks ideaalne. Olen jaganud päris palju erinevaid story-si oma Instagramis. Tunnen, et oleme seadnud elus oma eesmärgid mõjutatuna ühiskonna standarditest, mitte oma soovidest. Selle teadvustamine ja oma elu juhtimine peaks olema kõige kõrgem eesmärk oma heaolu saavutamiseks. Minu kindel lugemissoovitus. Lisaks võtsin käsile ühe investeerimisest vaba raamatu “Pablo Escobar minu isa”. Peab mainima, et olen suur Pablo fänn peale Netflixist Narcose vaatamist. Selle juurde käib ka lifehack: Kutsu sõber külla, et koos tema konto alt Netflixi vaadata. Hiljem “unusta” konto sisse ja vao jälle 10€ investeerimisse juurde. Muidugi hea ei ole pidevalt telekat vaadata, aga paar sarja aasta jooksul täitsa okei. Selle aasta jooksul on läbi loetud 2 raamatut – Koer nimega Money ja Raha psühholoogia

20220120_132437
20220120_132633

Lisaks alustasin IB ettevõtte konto tegemist. Analüüsisin oma portfelli ja liiga suur osa sellest on Balti turul. Igati ebamõistlik arvestades, et Balti turg on viimastel aastatel suure kasvusprindi läbi teinud. Alguses kohkusin päris ära, kui tuli välja, et Eesti kasutajatelt nõutakse 400 dollarit lihtsalt konto omamise eest. Täpsemalt uurides tuli välja, et nõue kehtib margin kontodele. Hetkel tundub, et suure vastuseisu tõttu jääb nõue üldse ära. Saan ka lõpuks oma viimase lehe allkirjastada ja sellest pildi ära saata. Sellest plaanin eraldi postitutse ka teha.

Ei saa mainimata jätta, et financer.com artikli põhjal olen TOP 10 Eesti kõige mõjukama rahamaailma suunamudija hulgas. Igasugused ilusad sõnad ja positiivsus tõstab minu motivatsiooni ja paneb mind veel rohkem pingutama. Tänan sellise ägeda tunnustuse eest ja ega siis midagi, tuleb rahamaailma edasi mudida.

Nagu eelmises postituses rääkisin, siis selle aasta eesmärgi on nüüdseks paigas ja pidev liikumine nende poole käib. Ärkan nädala sees kell 5-6 ülesse, käin koeraga jalutamas, loen raamatut, naudin vaikust ja panen päeva eesmärgid paika. Äge kuidas eesmärkide paika panemine sind edasi aitab.

Treeningud 

Jaanuarikuus tegin treeningutele “comebacki”. Peab ütlema, et lisaks sellele, et mina olin rõõmus, et sain tagasi olla, siis olid ka lapsevanemad ja poisid väga rõõmsad. See andis mulle palju motivatsiooni juurde. Kui esimestel treeningutel oli liikumine ikka väga vaevaline, siis kuu lõpuks sain jalad juba täitsa alla. Lahe oli lapsevanematelt kuulda, et poisid peale trenni täitsa väsinud. Olen alati armastanud intensiivseid treeninguid. Lisaks tehnilistele ja taktikaliste oskuste arendamisele proovin treeningu tingimused muuta võimalikult võistluste sarnaseks. Esiteks selleks, et mängijad suudaksid võistlustel vastastega sammu pidada. Teiseks teame ju kõik, et inimene on kõige produktiivsem olles piisava stressitaseme all. See vähendab esinemise pinget  ja negatiivsete emotsioonide mõju sooritusele. 

Nüüdseks on juba esimestel võistlustel käidud ja kaotuseid pole ette näidata. Tegelikult olen puhtalt võistlejate esitluses kinni. Treenerina mingeid võite väga taga ei aja.

Aga nüüd investeerimise juurde:

 

Turu volatiilsus 

Turg liikus terve jaanuarikuu üles ja alla. Ülimalt volatiilne kuu tekitas ka palju võimalusi. Osta uusi aktsiaid, kaubelda ja sundis kõiki üle vaatama oma investeerimisteesi. Vaatasin ka oma aktsiad üle ja jäin hetkel veel seisukohale, et midagi müüma ei kiirusta (Okok.. kuu alguses müüsin maha Hansamatrixi, mis oli täitsa emotsiooni pealt ostetud). Olen ikkagi pika horisondiga investor ja isegi, kui suurem majanduslangus tuleb, julgen nende Balti aktsiatega selle suhteliselt julgelt üle elada. 

Aga miks siis selline volatiilsus? Seletasin jaanuari volatiilsuse põhjused ära ka oma storydes. Kuna inflatsioon on kiirel tõusuteel, siis muutus intressimäärade tõus väga tõenäoliseks. See muutis murelikuks võimenduse kasutajad ja vähendab ka ettevõtete prognoositavaid majandustulemusi.

Täitsa põnev on jälgida, kuidas need asjad kõik muutuvad. Kõrged energiahinnad, sõjaoht, intressimäärad, covid ja riikide võlakoormuse kasv. Segased ajad loovad uusi võimalusi. Peab olema piisavalt tark (ja õnne peab ka olema), et ka langeval turul tootlik olla. Mind ennast panid suured langused väiksemat sorti puhvrit looma (lisaks meelerahufondile), et kätte kukkunud võimalusi ära kasutada. Puhvrit niipea mängu ei pane. Ootan suuremat kukkumist.

Portfelli väärtus 23 224.71€

Balti aktsiad 

Kuu alguses ostsin juurde LHV-d. Plaanis on iga kuu mingi osa investeerida LHV aktsiatesse. Minu hinnangul on potentsiaal väga kõrge. Lisaks muidugi laiendus UK-sse ja omakapitali tootlus. 

Lisaks leiab ostukorvist Tallinna Kaubamaja ja Enefiti, mida näpuotsaga juurde ostsin. Enefit jällegi pikaajaline projekt. Me kõik ju näeme, kuidas tulevikku silmas pidades, peaks roheenergia olema suhteliselt kindel bet. Lisaks on kõrged energiahinnad kindlasti ka head. Arvan, et uutele projektidele on Enefitil nüüd lihtsam allkirja saada ja tööga saab kiiremini alustada. Tallinna Kaubamaja jääb mulle dividende tootma. Jätan nüüd Balti aktsiad mõneks ajaks rahule ja suurem rõhk läheb uue portfelli ülesehitamiseks. 

Portfell on üle üldse kuu jooksul kasvanud. Seda tänu sellele, et lisan sinna iga kuu uut raha.

Change

Muutuseid ei ole.

Krüpto

Tegin väikese panuse Matic-ut ostes. Tegin seda seekord LHV kaudu puhtalt kauplemise eesmärgil. Panin enda jaoks paika, et võtan endale “mängurahaks” 300€ ja proovin sellega kaubelda. Kui võtan kasumi välja, siis see läheb teisteks investeeringuteks ja kauplemiseks jääb ikkagi 300€. Eks näeme, kui kasumlik selline toimetamine on. Kui ei proovi, siis ei saa teada 😀 .

Funderbeam 

Muutuseid ei ole.

III sammas 

Lisaks eelmise aasta kandele lisasime minu III sambasse veel 2 püsikorraldust. Nüüd liigub iga kuu meie III sammastesse kokku 400€. Täitsa mõnus summa ja nii saame keskmist korralikult hajutada ning summad kogunevad märkamatult aina suuremaks. Nii ei pea viimasel hetkel väga suuri summasid sisse panema.

Säästu protsent 

Selle kuu säästu protsendiks sai 67,70%. Edukas kuu. Suuri väljaminekuid ei olnud. Arvestades seda, et auto vajas hammasrihma ja veepumba vahetust, mis kogusummas oli 850€. Nagu eelmisel korral ütlesin, siis minu meelerahufond on liiga suureks kasvanud ja nüüd saigi seda natuke vähendatud 🙂 .

Olge ägedad! Varsti kohtume 😉 ! 

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga